Portal TFL

STA novice / Vse glasnejši pozivi k zaščiti samozaposlenih in malih podjetnikov (dopolnjeno)

torek, 17.3.2020

Ljubljana, 17. marca (STA) - Na vlado sta danes romali dve peticiji, ki v času epidemije novega koronavirusa opozarjata na pomen zaščite samozaposlenih, malih družb z omejeno odgovornostjo in drugih pravnih oblik. Obe se med drugim zavzemata za oprostitev socialnih prispevkov. Odlog plačila za samostojne podjetnik brez zaposlenih ni pomoč, je mogoče brati v eni od peticij.

Peticijo za odpravo prispevkov, davkov in solidarnostno pomoč države samostojnim podjetnikom in malim družbam z omejeno odgovornostjo je v imenu avtorjev medijem posredoval nekdanji poslanec Luka Juri, v 36 urah pa jo je na spletu podpisalo 10.000 ljudi.

Peticija se zavzema za gospodarske subjekte, ki večinoma nimajo velikih finančnih rezerv in se preživljajo iz meseca v mesec. "Velika večina jih mora plačevati najemnine, kredite in druge stroške, poleg seveda plač sebi in zaposlenim," navajajo avtorji.

Pri tem opozarjajo, da podpirajo ukrepe za zajezitev širjenja virusa in razumejo tudi "radikalno odločitev začasne prepovedi obratovanja večine trgovskih in storitvenih dejavnosti". A takšna prepoved po njihovih besedah ne more sloneti "na polovičarskem ukrepu, ki vse breme krize prenaša izključno na obrtnike in male podjetnike, samostojne podjetnike in družbe z omejeno odgovornostjo", opozarjajo.

V tej luči od vlade zahtevajo, da se samostojnim podjetnikom, družbam z omejeno odgovornostjo, zavodom in drugim oblikam v času prepovedi poslovanja oprosti plačilo prispevkov in vseh dajatev, zamrzne plačevanje najemnin in kreditov, tudi stanovanjskih, ob tem pa še vseh stroškov, vezanih na poslovanje in bivanje.

Če to ni mogoče, od države pričakujejo polovično kritje izgube v obliki izplačila polovice dvanajstine dobička iz prejšnjega leta.

Hkrati se zavzemajo, da bi država krila 50 odstotkov plač zaposlenim, napotenim na čakanje na delo.

Znova so se oglasili tudi avtorji peticije z apelom državi, naj zaradi posledic koronavirusa pomaga samozaposlenim.

Maja Megla, Marko Jenko, Urška Jurman, Petja Grafenauer in Beti Žerovc so danes vlado in vse poslanske skupine opozorili, da 106.000 samozaposlenih v Sloveniji predstavlja 10,8 odstotka delovno aktivnih prebivalcev, ki v državne blagajne vsak mesec prispevajo davke in prispevke za socialna zavarovanja. Samo za socialna zavarovanja prispevajo najmanj 42,4 milijona evrov mesečno oziroma najmanj 508 milijonov evrov letno.

Za podjetja je bil na vladi že potrjen predlog interventnega zakona, ki predvideva pomoč države v primeru čakanja na delo in odrejene karantene, za samozaposlene pa ni še nobene pomoči, so navedli. "Pobuda, da bi se odložilo njihovo plačevanje prispevkov, ni pomoč, temveč zadolževanje, ki vodi v bankrote," svarijo.

Sami medtem za samozaposlene za čas trajanja epidemije predlagajo dve rešitvi: oprostitev plačila obveznih socialnih prispevkov tistim, ki bodo letos zaslužili manj kot 20.000 evrov, in pomoč tistim, ki so ostali povsem brez sredstev za preživetje in so v preteklem mesecu zaslužili manj kot znaša neto minimalna plača.

Apelu nevladnih organizacij za pomoč samozaposlenim v času covida-19 se je pridružila tudi Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS). "Celotna projektantska panoga je že vrsto let finančno podhranjena, s tem pa so tudi ljudje, ki v njej sodelujejo, prihod covida-19 pričakali brez rezerv in brez socialne varnosti," so zapisali.

Prekinitev poslov, ki se je pri marsikomu že zgodila, ostali pa jo pričakujejo v naslednjih tednih, bo arhitekte, krajinske arhitekte in prostorske načrtovalce prizadela do te mere, da marsikje po koncu epidemije ne bo več možna vrnitev na prejšnje stanje. Izgubljeni bodo posli, poslovne povezave, stroka bo ostala brez marsikaterega strokovnjaka in pridobljenega znanja, so izpostavili v ZAPS v pismu vladi in premierju Janezu Janši. Vlado zato pozivajo, da tudi za samozaposlene najde rešitev za izpad dohodka v času epidemije.

Da je treba zaščititi samozaposlene in male podjetnike, so glasni tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).

Na gospodarskem ministrstvu so medtem v ponedeljek za STA pojasnili, da rešitve za samozaposlene pripravljajo prav v obliki dopolnil k predlogu zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače. Dopolnila bodo šla v smeri morebitnega odloga socialnih prispevkov za samostojne podjetnike brez zaposlenih, so napovedali.

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pa je v ponedeljek pojasnil, da razmišljajo tudi o financiranju 40-odstotnega nadomestila plače samostojnim podjetnikom.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window