Portal TFL

STA novice / Bruselj v smernicah za ukrepe na mejah poziva k zagotovitvi zdravstvene oskrbe in prostega pretoka blaga

ponedeljek, 16.3.2020

Bruselj, 16. marca (STA) - Evropska komisija je danes objavila smernice za ukrepe na mejah, s katerimi poskušajo članice EU zajeziti širjenje novega koronavirusa. V njih izpostavlja dva temeljna cilja: zavarovati je treba zdravje državljanov in ustrezno obravnavati osebe, ki morajo potovati, ter zagotoviti oskrbo z bistvenim blagom in storitvami.

Komisarki za zdravje in notranje zadeve, Stella Kiriakides in Ylva Johansson, sta smernice, ki jih je komisija najavila konec minulega tedna, danes predstavili na videokonferenci zdravstvenih in notranjih ministrov EU.

Že v petek je predsednica komisije Ursula von der Leyen ob najavi skupnih smernic izpostavila, da splošne prepovedi potovanj niso najučinkovitejši ukrep, in se zavzela za zdravstvene preglede na mejah.

Komisija v smernicah izpostavlja, da morajo imeti ljudje, ki bi lahko širili covid-19, dostop do ustrezne zdravstvene oskrbe, bodisi v državi prihoda ali državi odhoda, pri čemer se morata obe državi glede tega uskladiti.

Ob tem ocenjuje, da so zdravstveni pregledi vseh, ki vstopajo na nacionalno ozemlje, mogoči tudi brez uradne uvedbe nadzora na notranjih mejah. Razlika je sicer v možnosti prepovedi vstopa, navaja komisija in izpostavlja, da se bolnim ljudem ne sme prepovedati vstopa, temveč se jim mora zagotoviti dostop do zdravstvene oskrbe.

Članice zaradi grožnje javnemu zdravju sicer lahko uvedejo začasni nadzor na notranjih mejah v schengnu, in sicer na podlagi 28. člena schengenskega zakonika. Komisijo morajo obvestiti o ukrepu, ki ga lahko uvedejo za deset dni in podaljšajo za največ dva meseca.

Doslej je komisijo o tem ukrepu obvestilo sedem članic EU - Avstrija, Madžarska, Češka, Danska, Litva, Poljska in Nemčija - ter Švica, je pojasnil govorec komisije Adalbert Jahnz. Ob tem je sicer opozoril, da se razmere hitro spreminjajo in da se lahko število teh članic kmalu poveča.

V komisiji sicer ob tem izpostavljajo, da je virus že v vseh članicah unije, zato zapiranje meja ni nujno najboljši ukrep za njegovo zajezitev, a obenem prepoznavajo, da članice delujejo v skladu s svojimi pristojnostmi in informacijami s ciljem zavarovanja zdravja državljanov.

V komisiji ob tem tudi izpostavljajo, da je treba nadzor izvesti tako, da se prepreči kolone, ki prinašajo tveganje širjenja virusa. Članice naj se ob tem usklajujejo in izvajajo zdravstvene preglede le na eni strani meje.

Nadzor se mora izvajati sorazmerno in imeti najprej v mislih zdravje ljudi. Članice morajo sprejeti svoje državljane in pomagati prehod drugim državljanom EU, ki se vračajo domov. Lahko pa zahtevajo samoizolacijo, če enako zahtevajo tudi od svojih državljanov.

Poleg tega morajo članice olajšati prehod delavcem ob meji, še zlasti tistim, ki delajo v zdravstvu, prehranskem sektorju in drugih nujnih storitvah, kot sta varstvo otrok in skrb za starostnike.

V komisiji izpostavljajo tudi, da je prosti pretok blaga ključen za zagotovitev dostopnosti blaga, še posebej hrane ter zdravstvene in zaščitne opreme, ter da nadzorni ukrepi ne smejo resno ogroziti dobavnih verig, storitev v splošnem interesu in gospodarstva.

Članice morajo zagotoviti prednostne ali "zelene" pasove za tovorni promet, poudarja komisija in opozarja na kilometre dolge kolone tovornjakov na nekaterih mejnih prehodih.

Poziva tudi k zagotovitvi varnega gibanja delavcev v prevoznem sektorju, kot so vozniki tovornjakov in vlakov ter piloti, ter poudarja, da zaradi koronavirusa ne sme biti dodatnih zahtev za blago, ki zakonito kroži na notranjem trgu.

Britanski časnik Financial Times (FT) sicer piše, da se načrtuje prepoved vstopa v schengen za vse obiske državljanov iz neschengenskih držav, ki niso nujni. Pričakuje se, da bo EU ta ukrep uradno potrdila po današnjem srečanju skupine G7.

Johanssonova je sicer v petek pojasnila, da ko gre za vstop državljanov tretjih držav v schengensko območje, na ravni EU ni mogoče uvesti prepovedi, lahko pa se članice uskladijo in sprejmejo takšno odločitev.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window