Portal TFL

STA novice / Informacijska pooblaščenka za skrbno ravnanje s podatki obolelih

četrtek, 12.3.2020

Ljubljana, 12. marca (STA) - Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik, ki v teh dneh prejema številna vprašanja, povezana z varstvom osebnih podatkov pri ukrepih zoper širjenje koronavirusa, poudarja, da je v tem času ključno odgovorno ravnanje vseh. Stroka mora skrbno presoditi, kdo in o katerih podatkih o obolelih, tudi osebnih, če je to potrebno, mora biti seznanjen.

Informacijska pooblaščenka pojasnjuje, da je v izjemnih situacijah lahko obdelava osebnih podatkov dopustna, če je to potrebno za zaščito življenjskih interesov posameznika, na katerega se nanašajo podatki, ali tretjih oseb (splošne javnosti). V tovrstnih primerih presoja medicinska stroka oz. za to pristojne institucije, kot je na primer epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Informacijski pooblaščenec sicer splošnega priporočila ne more in ni pristojen podati. Pojasnjuje pa, da posredovanje splošnih podatkov, kot je na primer širša lokacija, če niso razkriti drugi podatki o obolelem, na podlagi katerih bi lahko posameznika prepoznali (na primer spol, starost, ulica, delovno mesto, itd.), sploh ne pomeni obdelave osebnih podatkov in je posredovanje dopustno.

Samo razkritje podatka, da je določena bolnišnica, šola, zdravstveni dom, kraj ali občina zabeležil primer okužbe, tako ne pomeni obdelave osebnih podatkov, če na podlagi teh podatkov posameznik ni določljiv.

Pooblaščenka, ki se navezuje na splošno uredbo o varstvu podatkov, pojasnjuje, da posebna privolitev posameznika v tovrstnih situacijah ni potrebna. Pristojni pa morajo presojati od primera do primera in ugotavljati, kateri podatki so potrebni za zaščito življenjskih interesov ljudi.

"Stroka mora pri načrtovanju ukrepov v tovrstnih izjemnih situacijah vedno pretehtati, kateri osebni podatki so nujni za zaščito življenjskih interesov, katere cilje pa lahko doseže tudi brez osebnih podatkov, na primer s pozivanjem javnosti preko medijev ali spleta, da se tisti posamezniki, ki so se v določenem časovnem obdobju nahajali na določenem kraju, ravnajo skladno z navodili medicinske stroke," je zapisala.

Sam informacijski pooblaščenec pa "izven inšpekcijskega postopka in vnaprej ne sme in ne more presojati, katere konkretne podatke se sme, lahko ali celo mora obdelovati v zvezi s trenutno situacijo, pač pa le pristojne institucije. Ustreznosti posameznih ukrepov z drugih vidikov informacijski pooblaščenec ne sme komentirati, saj ne odloča o zdravstvenih ukrepih".

Pri zagovorniku načela enakosti pa so pozdravili nove ukrepe, s katerimi poskuša vlada zamejiti širjenje novega virusa in bolezni, ki jo novi virus povzroča. "Samo tako bomo zares neposredno poskrbeli za naše babice, dedke in druge najbolj ranljive, posredno pa tudi za vse ostale, ki bi lahko potrebovali zdravniško pomoč zaradi drugih zdravstvenih zapletov," so zapisali.

"Človek je družabno bitje, a tokrat je prav izolacija oz. zelo okrnjeno druženje najboljši način, s katerim bomo izkazali našo človeškost," je opozoril zagovornik načela enakosti in poudaril, da pa je treba izkazati tudi sočutje in razumevanje za vse tiste, ki so zboleli za novo virusno boleznijo.

"Obsojanju obolelih in stigmatizaciji njihovih svojcev se je treba izogniti tudi iz povsem praktičnih razlogov: vsako negativno stališče do obolelih bi oslabilo stopnjo sodelovanja, s tem pa učinkovitosti v boju proti širitvi virusa," je ponovno poudaril.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window