ponedeljek, 9.3.2020
Ljubljana, 09. marca (STA) - Svet za nacionalno varnost je na današnji seji sprejel številne ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Med drugim bodo uvedli merjenje temperature potnikom na brniškem letališču, ukrepi bodo sledili tudi na kopenski meji. Število okužb se je medtem povečalo na 23.
Kot je po seji povedal minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Aleš Šabeder, se do nadaljnjega prekine izvajanje vseh preventivnih dejavnosti zdravstvenih domov Metlika, Novo mesto, Črnomelj ter Splošne bolnišnice Novo mesto. Odložili bodo vse nenujne specialistične preglede. Obiski pri osebnem zdravniku se bodo izvajali po predhodnem telefonskem dogovoru.
Delodajalce predvsem na območjih Novega mesta, Črnomlja, Metlike in Bele krajine pozivajo, da delavce, ki so bolni, opozorijo, naj ostanejo doma. Svetujejo opravljanje dela na domu v čim večji možni meri ter odsvetujejo vsa nenujna službena potovanja. Na Letališču Jožeta Pučnika bodo uvedli sistem merjenja telesne temperature, preučili pa bodo tudi uvedbo ukrepov na kopenski meji z Italijo.
Športni dogodki in druge prireditve, kjer se pričakuje več kot 500 gledalcev, se bodo izvedle brez gledalcev, med njimi tudi pokal Vitranc in smučarski skoki v Planici. V zaprtih prostorih pa bodo od torka prepovedane prireditve z več kot 100 udeleženci. Šole in vrtce se bo po napovedi Šabedra zapiralo po presoji in pojavu primerov okužb na posameznem območju.
Poleg tega bo ministrstvo za finance po Šabedrovih napovedih sprostilo proračunske rezerve za nabavo osebne zaščitne opreme. Naročili bodo pol milijona kosov zaščitnih mask. Vsa gospodinjstva po državi pa bodo prejela tiskane letale z navodili za ukrepanje. V Zdravniški zbornici so sicer danes ponovno opomnili na pomanjkanje zaščitne opreme med zdravstvenim osebjem.
Predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec je po seji sveta poudaril, da se mu zdi pomembno, da so ministri v odhajanju začeli sodelovati z novimi ministri, da se zagotovi potrebno kontinuiteto.
Seje pa se je udeležil tudi novi predsednik vlade Janez Janša, ki je po njej opomnil, da širjenja virusa ni mogoče zaustaviti z danes na jutri in da se bo še širil. "Zato gre za vprašanje, ali smo ga sposobni omejiti in upočasniti do te mere, da nevarnost ne bo presegla zmogljivosti slovenskega zdravstvenega sistema," je dejal.
Število okuženih z novim koronavirusom se je medtem povečalo na 23. Kot je na novinarski konferenci pojasnil Šabeder, so bili vsi iz istega kroga in so bili predvidljivi, med njimi pa je tudi sedem zdravstvenih delavcev. Vsi okuženi so v bolnišnici, se pa počutijo dobro.
Direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Nina Pirnat je dodala, da bomo kmalu "prišli do stanja, ko oseb z blagimi kliničnimi znaki ne bomo več hospitalizirali". Prav tako je pojasnila, da je NIJZ predlagal karanteno za okoli 50 oseb, da pa se bo ob nadaljnjih posvetovanjih številka spreminjala.
Med 23 potrjenimi primeri je trenutno 14 uvoženih, torej so se okužili v tujini, največ v Italiji. Devet primerov pa je sekundarnih, ko gre za prenos okužbe v Sloveniji, a so okužbe povezane z znanimi primeri. Osem sekundarnih primerov je povezanih z zdravnikom iz Zdravstvenega doma Metlika, eden pa s prenosom okužbe pri osebi iz Ljubljane. "Devet okuženih je v ljubljanski regiji, trije na Štajerskem, eden v Istri in deset na Dolenjskem," je pojasnila.
Po navedbah Pirnatove je Slovenija trenutno še vedno na prvi stopnji širjenja okužbe. To je faza, ko iščejo vsak izvor okužbe in jo skušajo omejiti. Druga faza širjenja bolezni nastopi takrat, ko se začne virus širiti v skupnosti. Ta faza se bo po navedbah Pirnatove zagotovo zgodila tudi pri nas, v tej fazi bodo ukrepi usmerjeni v preprečevanje hitrega širjenja okužb.
Tretja faza pa pomeni prehod iz izbruha bolezni v epidemijo. Takrat nastopijo ukrepi, kot je spreminjanje kapacitet zdravstvenega sistema, aktiviranje dodatnih kapacitet v zdravstvu ter zapiranje vrtcev in šol. Je pa pedagoški proces že odpovedalo več fakultet ali pa ga prilagodilo.
Zaradi koronavirusa so se v težavah znašla tudi podjetja. Strokovni svet za konkurenčno in stabilno poslovno okolje je zato na sestanku pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku opredelil ukrepe za zmanjšanje posledic izbruha. Namen je zmanjšati škodo, ki jo bodo podjetja nedvomno utrpela, vredni pa so 998 milijonov evrov, je povedal Počivalšek. Znotraj tega je 600 milijonov evrov iz obstoječega vira SID banke.
Ukrepi zajemajo tako takojšnje interventne ukrepe kot strateške ukrepe za preoblikovanje dobaviteljskih verig. Njihovi cilji so zagotavljanje likvidnosti podjetij, pomoč pri ohranjanju delovnih mest ter pri že začetih promocijskih aktivnostih, zmanjšanje nastale škode ter zagotovitev, da se ne poslabša položaj podjetij na trgu, je povedal.
Med ukrepi so interventni zakon za sofinanciranje čakanja na domu, kreditne linije SID banke, Slovenskega podjetniškega sklada in Slovenskega regionalnega razvojnega sklada, pomoč na področju internacionalizacije, pomoč podjetjem v težavah, delo od doma in primeri karanten, predlog odloga plačila davčnih obveznosti ter ukrepi na področju promocije turizma.
Medtem se vrstijo prestavitve in odpovedi sejemskih in drugih gospodarskih dogodkov. Med drugim so prestavljeni pomladni sejmi v Celju, ki bi morali biti konec tedna. Epidemiji se morajo prilagajati tudi trgovci, saj širjenje virusa spodbuja nakupovanje živil prek spleta.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki