petek, 6.3.2020
Ljubljana, 06. marca (STA) - Predlog zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki predvideva subvencioniranje čakanja na delo doma, je že medresorsko usklajen, danes bo poslan socialnim partnerjem, je sporočilo ministrstvo za delo. Kdaj bo na vladi, še ni znano, cilj pa je zaščititi zaposlene in olajšati položaj gospodarstva, so dodali.
Kot je izpostavil državni sekretar na ministrstvu za delo Tilen Božič, njihov namen ni ustvarjati panike med prebivalstvom, je pa pomembno, da je predlog zakona pripravljen in bo lahko, če se bo pokazala potreba, zelo hitro sprejet.
Država bi na podlagi interventnega zakona delodajalcem priskočila na pomoč v primerih, ko zaradi slabega poslovnega položaja ne bi mogli zagotavljati dela najmanj 50 odstotkom zaposlenim delavcem hkrati in bi jih napotili na začasno čakanje na delo. V tem času bi bili delavci upravičeni do nadomestila plače v višini 80 odstotkov osnove za nadomestilo plače, del tega bremena pa bi prevzela država.
Delno povračilo nadomestila plače je predvideno tudi v primerih, ko delavec dela ne bi mogel opravljati zaradi karantene, odrejene z odločbo ministra za zdravje.
V obeh primerih bi breme izplačila nadomestila plače v višini 60 odstotkov nosili delodajalci, preostalih 40 odstotkov pa država.
Obdobje delnega prejemanja povračila nadomestila za namen začasnega čakanja na delo bi lahko trajalo največ tri mesece oziroma za obdobje odrejene karantene.
V predlogu zakona so predpisani tudi pogoji za uveljavitev delnega povračila nadomestila plače, med drugim da bi se moral delodajalec zavezati k ohranitvi delovnih mest delavcev na začasnem čakanju na delu še za vsaj šest mesecev po začetku začasnega čakanja na delo.
Delodajalec bi pravico do delnega povračila nadomestila plače uveljavljal z vlogo v elektronski in pisni obliki, vložiti bi jo moral pri Zavodu RS za zaposlovanje.
Do delnega povračila nadomestila plače pa ne bi bili upravičeni delodajalci, ki so davčni dolžniki, neplačniki plač in prispevkov za socialno varnost, kršitelji delovne zakonodaje ter tisti, nad katerimi je bil uveden postopek insolventnosti, so še pojasnili na ministrstvu.
Predlog zakona so pripravili, ker se posledice širjenja novega koronavirusa že močno odražajo tudi v gospodarski aktivnosti v Sloveniji, zlasti v turizmu, gostinstvu, trgovini in predelovalnih dejavnostih. Tu že obstaja tveganje zmanjšanja potreb po delavcih.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki