četrtek, 5.3.2020
Bruselj, 05. marca (STA) - Evropska komisija je danes predstavila strategijo za enakost žensk in moških. Z njo se loteva perečih izzivov, ki jih ponazarjajo podatki, da je vsaka tretja ženska v EU žrtev fizičnega ali spolnega nasilja, da ženske zaslužijo v povprečju 16 odstotkov manj kot moški in da le osem odstotkov velikih podjetij v EU vodijo ženske.
"Enakost spolov je jedrno načelo EU, ki pa še ni realnost," je izpostavila predsednica komisije Ursula von der Leyen. Komisija se bo izzivov lotila z mešanico zakonodajnih in drugih ukrepov.
Glavni steber strategije za prihodnjih pet let je ukrepanje proti nasilju nad ženskami, pa je ob predstavitvi načrtov poudarila komisarka za enakost Helena Dalli.
V družbi se nasilje nad ženskami še vedno prepogosto upravičuje z izjavami, kot je ta, da je bila ženska napačno oblečena, je opozorila podpredsednica komisije za vrednote in transparentnost Vera Jourova. "Nasilje ni normalno. Je zločin," je poudarila.
33 odstotkov žensk v EU je doživelo fizično ali spolno nasilje, 55 odstotkov pa spolno nadlegovanje. Komisija - zlasti zaradi težav z ratifikacijo istanbulske konvencije - napoveduje zakonodajo za kriminalizacijo nasilja nad ženskami.
Razširiti namerava področja kaznivih dejanj, na katerih je mogoče usklajevanje v Evropi, na specifične oblike nasilja nad ženskami, vključno s spolnim nadlegovanjem, zlorabljanjem žensk in pohabljanjem ženskih spolovil.
Čeprav je EU istanbulsko konvencijo, prvi pravno zavezujoč mednarodni instrument za zagotavljanje enakosti spolov in preprečevanje nasilja nad ženskami, podpisala 13. junija 2017, je šest članic še ni ratificiralo - Bolgarija, Češka, Madžarska, Litva, Latvija in Slovaška.
Ni pričakovati, da bi teh šest držav konvencijo ratificiralo v kratkem, zato bo komisija predlagala zakonodajo, ki bo zagotovila enako mero varnosti kot konvencija, temeljni cilj pa ostaja ratifikacija konvencije, pojasnjujejo v komisiji.
Poleg tega bo komisija v okviru zakonodaje o digitalnih storitvah pojasnila ukrepe, ki jih pričakuje od platform pri naslavljanju nezakonitih dejavnosti na spletu, vključno s spletnim nasiljem nad ženskami.
Na sploh želijo v komisiji zagotoviti, da ženskam ne bo treba preko dodatnih ovir, da dosežejo, kar je za moške samoumevno in zato lahko izkoristijo ves svoj potencial, je izpostavila Dallijeva.
Problem razlik v plačah in pokojninah želi komisija nasloviti z okrepitvijo transparentnosti pri plačah. Danes je sprožila javno posvetovanje o tem, do konca leta pa napoveduje predlog zavezujočih ukrepov.
Izziva slabe zastopanosti žensk na vodilnih položajih v podjetjih pa se bo komisija lotila z oživitvijo predloga iz leta 2012 za uvedbo ženskih kvot v upravah podjetij, ki kotirajo na borzi.
"Kvote so grda beseda, nujno zlo. A brez njih bi za spremembe potrebovali dodatnih sto let," je ob tem dejala Dallijeva.
Da bi vodila z zgledom, si bo komisija prizadevala za zagotovitev spolne uravnoteženosti v lastni hiši na vseh ravneh do leta 2024. Pri tem izpostavljajo dejstvi, da je predsednica komisije prvič ženska in da imajo prvič komisarko, ki je pristojna izključno za enakost.
Namen strategije za prihodnjih pet let je zagotoviti vključenost cilja enakosti spolov v vse evropske politike, zato tudi vzpostavljajo novo delovno skupino za enakost, ki bo bdela nad uresničevanjem tega cilja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki