četrtek, 27.2.2020
Ljubljana, 27. februarja (STA) - Vlada, ki opravlja tekoče posle, je na današnji seji sprejela Nacionalni energetski in podnebni načrt, ki določa energetske cilje, politike in ukrepe Slovenije do leta 2030. Družbi 2TDK je sklenila s sredstvi iz naslova pribitka k cestnini za leto 2019 povečati osnovni kapital za 12,3 milijona evrov.
Pripravi Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta, ki je po oceni vlade "eden ključnih korakov k podnebno nevtralni Sloveniji do leta 2050", bo sledil še sprejem dolgoročne podnebne strategije. Dokument, ki ga je vlada danes sprejela, je bil deležen veliko kritik - na eni strani da je premalo ambiciozen, na drugi, da je preveč. Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je med cilji izpostavila zmanjšanje skupnih emisij toplogrednih plinov za 36 odstotkov, vsaj 35-odstotno izboljšanje energetske učinkovitosti in vsaj 27-odstotni delež obnovljivih virov v končni porabi energije.
Vlada je odločila tudi, da bo 2TDK s sredstvi iz naslova pribitka k cestnini za leto 2019 povečala osnovni kapital za 12,3 milijona evrov. Osnovni kapital družbe bo po vplačilu denarnega vložka znašal 89,3 milijona evrov.
Sprejela je sklep, s katerim je odločila o sporu o pristojnosti med upravno enoto Vrhnika ter ministrstvom za okolje in prostor v zadevah odločanja o zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja za gradnjo rezervoarja za požarno vodo v reciklažnem centru vrhniške družbe Kemis ter o odmeri degradacije in uzurpacije prostora po uradni dolžnosti na podlagi delne odločbe okoljskega inšpektorata. Za odločanje o zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja je v tem primeru pristojna upravna enota.
Seznanila se je s poročilom ministrstva za finance glede opravljenega nadzora nad Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) v zadnjem lanskem četrtletju. DUTB je v četrtletju ustvarila za 52,2 milijona evrov prilivov iz upravljanja premoženja, v celotnem letu pa za 221 milijonov evrov. Skupni stroški poslovanja DUTB so v zadnjem lanskem četrtletju znašali 3,9 milijona evrov, kar je 23 odstotkov manj kot v primerljivem obdobju v letu 2018.
Podala je soglasje k naložbeni politiki sklada za financiranje razgradnje Nuklearne elektrarne Krško (Nek) in za odlaganje radioaktivnih odpadkov iz Neka za leto 2020. Ključna poudarka naložbene politike sta ohranjanje nizke tveganosti portfelja in da strateška usmeritev sklada temelji na konservativni naložbeni politiki, kjer prevladujejo dolžniški vrednostni papirji izdajateljev z visoko boniteto.
Sprejela je tudi letni program odprave posledic potresa v Posočju iz leta 2004 za izvedbo v letošnjem letu. Skupna višina zagotovljenih sredstev znaša 2,6 milijona evrov.
Seznanila se je s poročilom o izvajanju načrta razvoja namakanja in rabe vode za namakanje v kmetijstvu do leta 2023 ter programa ukrepov za leto 2019. Lani sta bila objavljena dva javna razpisa s področja namakanja. Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je prejela skupno 26 vlog v skupni vrednosti 2,1 milijona evrov.
Vlada je izdala tudi uredbi o prenehanju veljavnosti uredbe o koncesiji za gospodarsko izkoriščanje izvirske pitne vode iz izvira Prošček v Knežkih Ravnah in izvira ob potoku Nemiljščica.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki