sreda, 29.1.2020
Ljubljana, 29. januarja (STA) - Poslanske skupine so na današnji seji DZ predstavile svoja stališča o predlogu novele zakona o državnem svetu, ki je predvideval nekatere spremembe pri volitvah v omenjeni državni organ. Ocenile so ga kot nedodelanega. O predlogu poslanci ne bodo glasovali, saj ga je zavrnil že odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.
Novelo je predlagal državni svet (DS), da bi odpravil nekatere protiustavnosti, ki jih je pri presoji ustavnosti zakona decembra 2018 ugotovilo ustavno sodišče. Po ugotovitvi ustavnih sodnikov je v nasprotju z ustavo 50. člen, ker ne omogoča pritožbe neizvoljenim kandidatom. Državnemu zboru so zato naložili, naj neustavnost odpravi v enem letu.
Vlada je noveli nasprotovala. Ocenila je, da so predlagane rešitve sicer sprejemljive, vendar še vedno premalo domišljene in dodelane, da bi bile izvedljive tudi v praksi.
Mnenju vlade je na odboru DZ za notranje zadeve sredi januarja sledila večina poslancev, ki so danes odklonilno mnenje o predlogu le še ponovili.
Andrej Rajh iz SAB je tako opozoril, da je področje volilnega spora izredno zahtevna tematika, zato je o njej potreben resen in temeljit razmislek. Predlog novele pa je za kaj takega po njegovem mnenju preveč nedodelan. Da bi bil potreben bolj "celovit pristop", je ocenil tudi Robert Polnar (DeSUS).
Po mnenju Tine Heferle predlog ne sledi načelom in pravnim standardom, ki veljajo v našem pravnem in volilnem sistemu. Med drugim jih v LMŠ moti v predlogu predvideno tristopenjsko pravno varstvo, ki da bi v volitve v DS vneslo "dodatno neučinkovitost pravnega varstva volilne pravice".
"Če bi želeli resno in iskreno rešiti težavo, bi morali rešiti težavo z nepreglednim načinom izvolitve državnih svetnikov. S tem bi namreč zmanjšali tudi težave z volilnimi spori," je dejal Jani Möderndorfer (SMC). Po njegovi oceni predlog omenjenih težav ne odpravlja.
Za NSi so po besedah Blaža Pavlina predlagane rešitve volilnega spora "načeloma sprejemljivo zastavljene", nesistemska pa je rešitev glede naknadnega volilnega spora.
Matej T. Vatovec (Levica) je opozoril, da je zakonodajno-pravna služba DZ k 15 strani dolgemu predlogu zakona podala 18 strani dolgo mnenje, ki vsebuje vrsto pripomb. "Ko se to zgodi, moraš postati nekoliko bolj pozoren oziroma zastriči z ušesi," je dejal. Dušan Šiško (SNS) in Bojana Muršič (SD) sta dodatno ocenila, da zaradi tako obširnih pripomb predloga ne bi bilo mogoče popraviti niti z dopolnili.
Sicer pa so v Levici še opozorili, da bi morala omenjeni zakon pripraviti vlada, kot tudi, da je rok za odpravo protiustavnosti že potekel.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki