sreda, 29.1.2020
Ljubljana, 29. januarja (STA) - Tudi poslanska razprava na današnji seji DZ je nakazala, da se zakonskemu predlogu ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne obeta zadostna podpora. Utemeljitve v prid noveli je bilo znova slišati iz vrst Levice, LMŠ, SD in SAB. Pri oceni o neustreznosti tako novela kot vloženih dopolnil pa so vztrajali v SDS, NSi, SNS, DeSUS in SMC.
"Za manj denarja ni mogoče dobiti več," je bila do predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju kritična Iva Dimic (NSi). Po njenih besedah v poslanski skupini menijo, da bi novela povzročila otežen dostop bolnikov do zdravstvenih storitev, saj Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ni reden plačnik. "Prav tako obseg pravic, ki jih financira zdravstvena blagajna, ni prilagojen potrebam prebivalstva. To se kaže v dolgih čakalnih vrstah, s katerimi se nihče resno ne ukvarja," je opozorila.
Maša Kociper (SAB) je spomnila, da je ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja med prednostnimi nalogami koalicijskega sporazuma. "Ni torej res, da smo se tega lotili samo in zgolj zaradi vztrajanja Levice," je poudarila in dodala, da je treba preprosto držati obljubo, ki jo daš ljudem. Je pa po njenih besedah Levica vztrajala pri zakonskem predlogu, za katerega se je pokazalo, da ni finančno vzdržen in dovolj strokovno domišljen: "Niso bili pripravljeni počakati, da bi zakon pripravilo ministrstvo."
"Tisti, ki so prepričani, da je treba po koščkih ukinjati in spreminjati zdravstveni sistem, stopajo v polje nevarnega. To se je nam zgodilo - in to tudi naglas priznamo -, ko smo naivno podprli zakon o osebni asistenci, govoreč, kako bomo spremenili zakon o dolgotrajni oskrbi in bomo tam popravili, uredili vse pravice iz naslova osebne asistence," je poudaril Jani Möderndorfer (SMC). Po njegovih besedah je od tedaj minilo že nekaj let, zakona o dolgotrajni oskrbi pa še vedno ni.
Po mnenju Jelke Godec (SDS) novela in dopolnila ne zasledujejo nobenega od ključnih ciljev javnega zdravstva, kot so prosta izbira zdravnika, dostopnost storitev, in to ne gleda na dohodek, zdrava konkurenčnost, urejeno financiranje in urejenost sistema nasploh. "Ne ukinjate, zgolj preoblikujete prostovoljno dodatno zavarovanje v obvezni pavšal," je navrgla predlagateljem. Dodala je, da se bo morala nova vlada, katerakoli že bo, najprej soočiti z zdravstveno reformo, ki bo šla v dobro bolnikov.
Luka Mesec (Levica) se ni strinjal s stališčem SDS, da dopolnilo zdravstveno zavarovanje ni davek: "Prvič, to zavarovanje ni prostovoljno in drugič, to zavarovanje je davek ravno zato, ker ni prostovoljno. Namreč, če ne plačaš tega zavarovanja, če ti socialni in materialni položaj ne omogoča, da bi plačal 35 evrov na mesec, ne moreš zdravniku brez doplačila." Po njegovih besedah se Slovenija po vseh mednarodnih lestvicah, ki merijo solidarnost zdravstvenih sistemov glede na to, kako se vanje prispeva, uvršča slabo prav zaradi dopolnilnega zavarovanja.
Bojana Muršič (SD) je današnje odločanje o noveli označila za "tisti odločilni trenutek in možnost, da brez kalkulacij naredimo, kar je edino prav, da dopolnilno zdravstveno zavarovanje ukinemo". Pri tem je poslanske kolege pozvala, naj podprejo "do ljudi pravično in s finančnega vidika vzdržno solidarnostno lestvico prispevkov, ki jo predlagajo v SD. Po njenih besedah bo to dokaz, da zmore DZ v negotovi politični situaciji narediti pravi korak, "ne za politiko in ne za njene kalkulacije, temveč za dobro ljudi".
Robert Pavšič (LMŠ) je navedel, da slovenski zdravstveni sistem v zadnjih treh desetletjih ni dočakal reforme. "Če se to zatakne že pri osnovnemu financiranju, potem nikakor ne moremo iti naprej na vsebinska vprašanja in dejansko razreševati težav, ki v zdravstvu so," je opozoril. Po njegovih besedah bi določitev pavšalnega prispevka v višini 32 evrov, kot z dopolnilom predlagajo v njihovi poslanski skupini, zagotovila finančno vzdržnost. Spomnil je na zadnje izračune ministrstva za finance, "da bi sistem v naslednjem letu pridelal 40 milijonov evrov dobička".
"Prepričala nas niso niti vložena dopolnila za tretjo obravnavo, ki pravzaprav obvezni pavšalni prispevek, kot naj bi se dopolnilno zdravstveno zavarovanje imenovalo po novem, še višajo z 29 na 32 evrov, namesto da bi ga popravili v bolj solidarnostnega," je dejal Branko Simonovič (DeSUS). Poudaril je nujnost hkratne priprave novega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter zakona o dolgotrajni oskrbi: "Pomembno je sprejeti oba hkrati in hkrati priskrbeti stabilne vire financiranja."
"Ta predlog je ena velika bedarija," pa je bil oster Dušan Šiško (SNS). "Res je, da vlada odhaja, minister odhaja, ampak papirji bodo ostali. In v naši poslanski skupini sigurno ne bomo podprli tega predloga z z dopolnili, ker ne želimo novi vladi, ki bo prišla, takoj naprtiti ogromno delo," je dodal.
Poslanci bodo o zakonskemu predlogu ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja glasovali ob današnjem koncu januarske redne seje DZ.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki