sreda, 22.1.2020
Ljubljana, 22. januarja (STA) - Na ZZZS menijo, da bi pavšalni prispevek v višini 32 evrov, kot ga v dopolnilih k noveli zakona o zdravstvenem zavarovanju predlaga LMŠ, zadoščal za nadomestitev sredstev dopolnilnega zavarovanja. Glede predloga progresivne lestvice poudarjajo, da je način nadomeščanja sredstev bolj politično vprašanje, pomembno je, da je zbranih dovolj sredstev.
Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Marjan Sušelj je na današnji novinarski konferenci, na kateri so sicer predstavili poslovanje zdravstvene blagajne v lanskem letu, dejal, da bi prispevek v višini 32 evrov, skupaj z letno volarizacijo zadoščal za nadomestitev sredstev, ki se danes zberejo v okviru dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Smiselno se mu tudi zdi, da je v noveli zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju proračunska varovalka, ki zagotavlja, da proračun krije morebiten razkorak med prihodki in odhodki v zdravstveni blagajni.
Vodja financ in računovodstva na ZZZS Daniela Dimić pa je dodala, da varovalka ni zamejena, torej se količina sredstev, kolikor bi lahko proračun krpal minus v zdravstveni blagajni, ne omejuje. Gre za pokrivanje razlike med prihodki iz naslova prispevkov in obveznega pavšalnega prispevka ter odhodki zavoda.
Pojasnila je, da v začetku meseca natančno vedo, kakšne bodo njihove obveznosti za tekoči mesec, saj račune plačujejo v roku 30 dni. Tako da bi lahko že na začetku decembra sporočili proračunu, kakšna bo ta razlika in koliko bi moral kriti proračun. Sicer pa so tudi njihove projekcije, ki jih podajo marca, precej natančne.
Ob tem je Sušelj opozoril, da je medicinska inflacija hitrejša kot pa rast plač. "To pa pomeni, da bo družba morala na nek način prispevati več za zdravstvo v prihodnje," je dejal. V tej luči vidi tudi varovalko za v prihodnje.
Predloga dopolnil k noveli zakona, ki jo bo DZ obravnaval na januarski seji DZ, pa niso vložili le v LMŠ, ampak tudi v SD. Ti predlagajo progresivno lestvico, po kateri bi zavarovanci plačevali višino prispevka glede na prihodke v preteklem letu.
Prvi mož ZZZS pravi, da bi se glede progresivne lestvice težko opredeljevali. "To je bolj stvar družbenega konsenza in bolj političnega vprašanja," je dejal in dodal, da je za njih pomembno, da v zdravstvo pride dovolj denarja oz. vsaj enaka količina denarja, kot je prihajala doslej z dopolnilnim zavarovanjem. "Politiki se bodo morali odločiti, ali bo prispevek enak ali bo diferenciran glede na ekonomski status ljudi," je povedal.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki