torek, 21.1.2020
Ljubljana, 21. januarja (STA) - Računsko sodišče je kot zadovoljive ocenilo popravljalne ukrepe ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki so sledili reviziji zagotavljanja dostopnosti storitev socialnega varstva.
Računsko sodišče je namreč v reviziji, ki je bila objavljena septembra lani, ugotovilo, da vlada ter ministrstvi za delo in za zdravje niso bili uspešni pri zagotavljanju dostopnosti in dosegljivosti storitev socialnega varstva vsem tistim, ki jih potrebujejo. Takrat so tudi ugotovili, da država ni zagotovila enake obravnave upravičencev ter ustrezno načrtovala novega sistema dolgotrajne oskrbe.
Ker ministrstvo za delo vseh nesmotrnosti med revizijo ni odpravilo, je računsko sodišče zahtevalo predložitev odzivnega poročila.
Ministrstvo je imenovalo vrsto delovnih skupin, da bi preučile trenutno ureditev in pomanjkljivosti. Vse delovne skupine so se že sestale, proučile ustreznost obstoječe pravne ureditve in deloma že pripravile predloge za odpravo pomanjkljivosti zgoraj navedenih pravilnikov, prav tako so se opredelile do predlaganih ukrepov in priporočil v revizijskem poročilu ter pričele s pripravljanjem predlogov sprememb navedenih pravilnikov.
Poleg tega je ministrstvo v odzivnem poročilu napovedalo še vrsto dodatnih popravljalnih ukrepov, ki naj bi jih večinoma izvedlo v letu 2020 oziroma najkasneje do leta 2021, in se vsebinsko nanašajo na odpravo sistemskih slabosti.
Glede poslovanja izvajalcev institucionalnega varstva bo ministrstvo proučilo, kateri so vzroki za presežke prihodkov nad odhodki pri izvajanju oskrbe in pri izvajanja zdravstvene nege, ali so odhodki ustrezno razmejeni oskrbo in zdravstveno nego ter ter med javno službo in tržno dejavnostjo.
Ministrstvo bo tudi začelo z aktivnostmi opredelitve standarda povprečne plače, drugih stroškov dela ter stroškov materiala in odhodkov oskrbe ter z aktivnostmi za realno ovrednotenje vseh kategorij oskrbe starejših in odraslih s posebnimi potrebami. Pristopilo bo tudi k oblikovanju metodologije izračuna cen, in sicer tako da bodo cene odražale realne stroške posamezne kategorije oskrbe.
Začelo bo z aktivnostmi za transparentno ovrednotenje standardnega in nadstandardnega bivalnega prostora, tako da bi nadstandardni bivalni prostor plačeval samo tisti, ki v njem tudi dejansko biva, za kar bo treba izboljšati tudi evidence standardnih in nadstandardnih prostorov.
Nameravajo tudi spremeniti pravilnik o cenah, pri čemer bo izbrani ukrep za zagotavljanje enake obravnave upravičencev in uporabnikov storitev podkrepilo z analizo. Tako bodo izvedli celovito analizo cen, kjer bodo primerjali cene posameznih oblik storitev socialnega varstva ter cene znotraj posamezne oblike varstva.
Kot navajajo, je sprememba pravilnika o cenah mogoča šele po izpeljanih analizah obstoječega sistema in določitvi podrobnejših standardov oskrbe, predvsem pa določitvi sprememb standardov in normativov, na podlagi česar bo mogoče jasno in nedvoumno razmejiti, v katerih primerih se lahko zaračunavajo dodatne storitve.
Ministrstvo bo tudi objavilo podrobnejše standarde za izvajanje posameznih vrst oskrbe in kriterije za določitev vrst oskrbe glede na potrebe uporabnikov storitve. Pripravljajo pa tudi spremembe pravilnika o normativih in standardih, pri čemer je treba pripraviti analizo manjkajočega kadra za osnovno in socialno oskrbo.
Na računskem sodišču so ocenili, da bo ministrstvo z izvedbo ukrepov lahko dodatno prispevalo k odpravi sistemskih slabosti pravne ureditve, ukrepi pa so po mnenju sodišča zadovoljivi.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki