ponedeljek, 23.12.2019
Ljubljana, 23. decembra (STA) - Starejši so v naši družbi postali nekaj nepotrebnega, niso prioriteta pri politiki in odločevalcih in to se mora spremeniti, so trdno prepričani v Društvu Srebrna nit. Na današnji novinarski konferenci so pozvali državo, da sprejme rebalans proračuna v korist starejših in zakon o dolgotrajni oskrbi ter oblikuje ministrstvo za starejše.
Kot je pojasnila predsednica društva Biserka Marolt Meden, je december čas, ko se zaključuje leto, ko potegnejo črto pod stvari, ki so jih naredili in pogled usmerijo na vse tisto, kar jih čaka v prihodnjem letu. Društvo si po njenih besedah prizadeva za dostojno in varno starost za vse. "Prizadevamo si za vse tiste, ki so doma, v domovih za starejše, v bolnišnicah in povsod tam, kjer se pač znajdejo starejši in so deležni vedno večje diskriminacije," pravi Marolt Medenova.
V društvu pišejo tudi javna pisma in zahtevajo odgovore pristojnih. Z odgovori niso zadovoljni in ugotavljajo, da imamo zgrešeno socialnovarstveno politiko, ki se mora nemudoma spremeniti. "Zahtevamo javni socialnovarstveni in zdravstveni sistem. Danes je na žalost socialna varnost odvisna od socialnega statusa. Domovi s koncesijo ne smejo biti edina izbira," poudarja Marolt Medenova in dodaja, da je danes 53 javnih domov za starejše in kar 41 je domov s koncesijo.
Kot je poudarila, nič ne kaže, da bi država glede na proračuna 2020 in 2021 v prihodnje gradila kakšen javni dom za starejše. Ob tem je izrazila razočaranje nad sestankom z državnim sekretarjem na ministrstvu za delo, ki jim je dejal, da so bili "premalo aktivni pri lobiranju, da bi dosegli kaj več denarja pri proračunu".
Zato v društvu računajo na rebalans proračuna v prihodnjem letu in zahtevajo, da se v desetmilijardnem proračunu za starejše nameni vsaj denar za domova starejših v Osilnici in na Vrtojbi.
Darinka Klemenc iz društva je opozorila, da okoli 5000 ljudi v državi životari in umira na domu, ker nimajo ustrezne pomoči. "Zavedamo se pomanjkanja kadrov, a iščemo pomoč občin," pravi.
Tudi Katarina Vidner Ferkov in Blanka Šetinc iz društva sta prepričani, da si več kot 600.000 starejših s svojim poštenim delom tudi zasluži dostojno življenje na starost. Kritični sta do odnosa države do starejših. Da so slednji izjemno diskriminirana skupina, kaže tudi to, da je od več kot 2070 raznih komisij in delovnih teles, kjer je plača okoli 2000 evrov neto, samo ena namenjena starejšim, je dejala Vidner Ferkova. Šetinčeva je izpostavila, da so starejši za politike zanimivi le pred volitvami, ko so jih polna usta obljub, zato se zavzemajo za ustanovitev samostojnega ministrstva za starejše.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki