petek, 20.12.2019
Bruselj, 20. decembra (STA) - Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova je vodilne politike Poljske opozorila, naj premislijo glede predlaganega zakona o discipliniranju sodnikov. V pismu predsednikom države, vlade in obeh domov parlamenta je pozvala k resni razpravi in posvetovanju, preden se bo ta zakon sprejemalo.
Predlagala je, da se Poljska pred sprejemanjem tega zakona najprej posvetuje z Beneško komisijo, ki svetuje Svetu Evrope glede ustavnopravnih vprašanj, je v Bruslju sporočil tiskovni predstavnik komisije Christian Wiegand.
Tudi sicer je Jourova, ki je kot podpredsednica Evropske komisije odgovorna za vrednote in transparentnost, izrazila zaskrbljenost glede predlagane zakonodaje. Pozvala je Poljsko, naj "ne poslabšuje še dodatno položaja glede vladavine prava na Poljskem", je še povedal Wiegand.
Evropska komisija je konec leta 2017 namreč že uvedla postopek proti Poljski, ker da s predlaganimi reformami v pravosodju sistematično spodkopava vladavino prava. Grozi ji tudi odvzem glasovalnih pravic.
Omenjena zakonodaja sicer med drugim predvideva disciplinski postopek proti sodniku, če bo pod vprašaj postavil službeno razmerje ali veljavnost imenovanja katerega od sodnikov. Sodnikom v disciplinskem postopku naj bi grozilo poklicno nazadovanje ali celo odpoved delovnega razmerja.
Poljska vlada pod vodstvom desne stranke Zakon in pravičnost (PiS) trdi, da je zakon namenjen temu, da bi se izognili kaosu v poljskem sodnem sistemu. Med drugim bi lahko odstavili sodnike, ki bi se udeleževali "aktivnosti političnega značaja" ali pa delovali na način, "ki bi lahko škodil pravosodnemu sistemu".
Osnutek zakona, ki so ga predstavili prejšnji teden, prav tako predvideva disciplinski postopek proti sodniku, če bo pod vprašaj postavil službeno razmerje ali veljavnost imenovanja katerega od sodnikov. Sodnikom v disciplinskem postopku naj bi grozilo poklicno nazadovanje ali celo odpoved delovnega razmerja.
Opozicija pa meni, da je namen zakona predvsem utišati kritične sodnike. V državi je prišlo do množičnih protestov. Nasprotniki nove zakonodaje tudi opozarjajo, da bi ta dodatno ogrozila položaj Poljske v EU in bi lahko vodila celo v izstop te članice iz povezave.
Na to je opozorilo tudi poljsko vrhovno sodišče. V torek je v svojem mnenju na 40 straneh ocenilo, da gre pri predlogu zakona za poskus prisiliti sodnike, da spoštujejo vse odločitve, ki jih izglasuje večina na oblasti, tudi če sodišče odloči, da niso v skladu z nadrejenimi pravnimi normami. V primeru sprejetja zakona bodo po mnenju vrhovnega sodišča institucije EU zelo verjetno sprožile postopek za ugotavljanje kršitev pogodb EU, na daljši rok pa bi lahko to vodilo celo v izstop Poljske iz EU.
Predlagani zakon je na kritike naletel tudi v Združenih narodih. Tiskovni predstavnik Urada visokega komisarja ZN za človekove pravice Rupert Colville je danes v Ženevi pozval, naj Poljska "zelo pozorno premisli morebitne vplive te zakonodaje na vladavino prava", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki