torek, 10.12.2019
Madrid, 10. decembra (STA) - V Madridu danes v okviru podnebne konference COP25 poteka zasedanje pogodbenic Okvirne konvencije ZN o podnebnih spremembah (UNFCCC) na ministrski ravni. S kolegi je za pogajalsko mizo tudi slovenski okoljski minister Simon Zajc, ki bo popoldan podal uradno slovensko izjavo.
Izvršna sekretarka UNFCCC Patricia Espinosa je ob začetku zasedanja ministrov spomnila na prepričljive znanstvene dokaze, da je svet na napačni poti, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Ljudje zastrupljajo, kar jih na planetu ohranja pri življenju.
"Hkrati vlade še naprej subvencionirajo fosilne industrije, naše potrošniške navade se le malo spreminjajo, poročilo o izpustih Programa ZN za okolje pa kaže, da se izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo," je opozorila. "Naše ukrepanje je prepočasno, da bi prineslo globoke spremembe v naši družbi, ki bodo rešile prihodnost človeštva na planetu," je dodala.
Generalni sekretar Svetovne meteorološke organizacije (WMO) Petteri Taalas je posvaril pred posledicami podnebnih sprememb, kot so močne nevihte, suše in poplave. Opozoril je na ponovno rast lakote v svetu. Ob tem je 85 odstotkov energije proizvedene iz premoga, nafte in plina, le 15 odstotkov pa je jedrske energije, hidroenergije in energije iz obnovljivih virov. "Imamo še nekaj časa, da preoblikujemo naše sisteme, a to se mora zgoditi v prihodnjih 10 do 30 letih, če želimo doseči cilje pariškega sporazuma," je dejal.
Španska okoljska ministrica Teresa Ribera je podčrtala zavezanost španske vlade podnebnemu ukrepanju: "Zavzemamo se za ščitenje podnebja, zavzemamo se za mednarodno sodelovanje." Kot napačno je označila delovanje nekaterih vlad, ki temo podnebnih sprememb naslavljajo kratkoročno in predvsem z nacionalnega vidika.
Danes bo v Madridu svojo uradno nacionalno izjavo popoldan podala tudi Slovenija. V njenem imenu jo bo podal minister za okolje in prostor Simon Zajc.
Temeljni namen 12-dnevnega zasedanja, ki se je začelo prejšnji ponedeljek, je dokončno oblikovanje knjige pravil za začetek izvajanja pariškega podnebnega sporazuma. V njej naj bi bila navodila za pripravo in dopolnjevanje podnebnih ciljev (t. i. nacionalno določenih prispevkov) za pogodbenice pariškega sporazuma, pravila za spremljanje in poročanje o doseganju ciljev ter izvajanju ukrepov za petletna obdobja, pravila za področje zmanjševanja emisij toplogrednih plinov in prilagajanja na podnebne spremembe ter vsebine glede pomoči državam v razvoju - tako finančne kot v obliki prenosa tehnologij.
Zajc se je v Madridu mudil že minuli ponedeljek na uvodnem zasedanju konference, ki je bilo zamišljeno na najvišji politični ravni, a se ga je udeležilo le manjše število predsednikov držav in vlad. Zajc je takrat izpostavil, da se odsotnost najvidnejših politikov, denimo tudi nemške kanclerke Angele Merkel in francoskega predsednika Emmanuela Macrona, "nekoliko občuti".
Španija je prevzela gostiteljstvo podnebne konference, potem ko se ji je zaradi socialnih nemirov odrekel Čile. Ta sicer še naprej predseduje konferenci.
Pariški sporazum iz leta 2015 za cilj določa, da se dvig povprečne globalne temperature ohrani znatno pod dvema stopinjama Celzija v primerjavi s predindustrijskim obdobjem, obenem pa poziva k prizadevanjem za 1,5 stopinje. Do danes je sporazum ratificiralo 187 pogodbenic.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki