četrtek, 28.11.2019
Bruselj, 28. novembra (STA) - Ministri članic EU, pristojni za notranji trg in industrijo, so danes v Bruslju dosegli dogovor glede osnutka direktive EU o skupinskih tožbah potrošnikov, ki bo predstavniškim organizacijam olajšala tovrstno kolektivno zastopanje interesov potrošnikov. Svet EU mora soglasje o tem zdaj doseči še z Evropskim parlamentom.
"Notranji trg bo lahko svoj potencial v celoti dosegel le, če bodo potrošniki imeli učinkovita in dostopna orodja za uveljavljanje svojih pravic v vseh članicah unije. Danes dogovorjeno besedilo prinaša takšna orodja, obenem pa tudi ščiti podjetja pred zlonamernimi tožbami," je povedal pristojni finski minister Timo Harakka. Finska namreč trenutno predseduje Svetu EU, ki združuje predstavnike članic povezave.
Osnovni predlog direktive je Evropska komisija sprejela aprila lani v okviru širšega paketa predlogov za krepitev pravic potrošnikov. Cilj je, da bodo lahko potrošniške organizacije v vseh članicah unije sprožile zastopniške tožbe ter zahtevale odškodnino, sodne prepovedi in nadomestitev ali popravilo izdelka v imenu skupine potrošnikov, oškodovanih zaradi nezakonite poslovne prakse oz. kršitev zakonodaje EU na področjih, kot so poleg potrošniškega prava npr. tudi finančne storitve, turistične storitve, energetika, telekomunikacije in varstvo osebnih podatkov.
V nekaterih članicah potrošniki že lahko sprožijo skupinske tožbe na sodiščih, a po novem naj bi bila ta možnost na voljo v vseh državah EU. Skupinske tožbe so zelo znane v ZDA, v zadnjem času pa so bolj aktualne tudi v Evropi, predvsem v luči afere z goljufanjem pri meritvah izpustov vozil.
Glede na dogovor članic EU bi direktiva razlikovala med kvalificiranimi predstavniškimi organizacijami, ki bi postopke lahko sprožile na domačem trgu, in tistimi, ki bi lahko sprožile čezmejne postopke. Prve bodo morale izpolnjevati kriterije po nacionalni zakonodaji, s katero bodo članice prenesle direktivo, druge pa bodo morale slediti harmoniziranim kriterijem, ki jih bo določala že direktiva sama, so sporočili iz Sveta EU.
Besedilo, o katerem so soglasje dosegle članice, predvideva tudi mehanizem opt-in in opt-out. Po prvem bi potrošniki morali uradno izraziti željo, da jih zastopa določena organizacija, po drugem pa bi morali uradno izraziti, da ne želijo, da jih določena organizacija zastopa.
Predlagano zakonsko besedilo predvideva tudi, da bi sodna odločitev, ki bi pri določenem podjetju ugotovila kršitve, služila kot dokaz za obstoj kršitev v drugih postopkih proti nekemu podjetju s sorodno vsebino.
Svet EU bo zdaj začel pogajanja z Evropskim parlamentom, želja pa je, da se zakonodaja sprejme po skrajšanem postopku. Po sprejemu bodo imele države predvidoma 30 mesecev za prenos direktive v nacionalno zakonodajo in nato še 12 mesecev za uveljavitev novih pravil. Ta bodo veljala za tožbe, sprožene po uveljavitvi direktive.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki