Portal TFL

STA novice / Evropska komisija med izzivi slovenskega zdravstva izpostavila čakalne dobe in dolgoročno fiskalno vzdržnost

četrtek, 28.11.2019

Ljubljana/Bruselj, 28. novembra (STA) - Evropska komisija v danes objavljenem pregledu zdravstvenega stanja v EU kot glavni izziv slovenskega zdravstvenega sistema izpostavlja čakalne dobe in zagotavljanje njegove dolgoročne fiskalne vzdržnosti. Opozarjajo tudi na demografske trende, ki bodo občutno povečali obremenitve proračuna za zdravje in dolgotrajno oskrbo.

Pregled zdravstvenega stanja v EU je sestavljen iz opisa profilov zdravstvenih sistemov v 28 državah članic EU, Norveški in Islandiji. Za Slovenijo med drugim ugotavlja, da se zdravje slovenskega prebivalstva naprej izboljšuje, so pa še vedno opazne vrzeli v pričakovanem trajanju življenja po spolu in socialno-ekonomskih skupinah, so sporočili iz Evropske komisije.

Zdravstveni profil za Slovenijo med drugim navaja, da je znatno podaljšanje pričakovanega trajanja življenja delno posledica zmanjševanja umrljivosti zaradi srčno-žilnih vzrokov. Ishemična bolezen srca in možganska kap ostajata glavna vzroka umrljivosti, sledi jima pljučni rak.

Med izzivi slovenskega zdravstvenega sistema profil izpostavlja dolge čakalne dobe, pomanjkanje zdravnikov in zagotavljanje dolgoročne fiskalne vzdržnosti sistema. Poročilo namreč izpostavlja, da bodo demografski trendi ter posledično zmanjšanje števila delovno aktivnega prebivalstva občutno povečali obremenitve proračuna za zdravje in dolgotrajno oskrbo.

Poleg finančnih potreb se bodo spremenili tudi modeli obravnave, vendar Slovenija še vedno nima zakonodaje o dolgotrajni oskrbi in integraciji storitev, so opozorili.

Spremljevalno poročilo pa kot najpomembnejši trend v vseh državah izpostavlja premik k preventivi in primarnemu zdravstvenemu varstvu.

Največji trendi preoblikovanja zdravstvenih sistemov so po ugotovitvah Evropske komisije nezaupanje v cepljenje, vključevanje digitalne tehnologije v spodbujanje zdravega načina življenja in preprečevanja bolezni, vrzeli v dostopnosti do zdravstvenega varstva, uvajanje inovativnih pristopov v naboru in razvijanju novih spretnosti, ki jih bodo potrebovali zdravstveni delavci, ter več sodelovanja med državami v življenjskem ciklu zdravila z namenom omogočanja širšega dostopa do zdravil.

Evropska komisija objavlja dvoletna poročila o stanju zdravstvenih sistemov v sodelovanju z OECD in Evropskim observatorijem za zdravstvene sisteme in politike z namenom, da državam pomaga izboljšati uspešnost njihovih zdravstvenih sistemov, so še pojasnili v sporočilu za javnost.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window