petek, 27.9.2019
Ljubljana, 27. septembra (STA) - SDS je v parlamentarni postopek vložil predlog novele zakona o dohodnini za zagotovitev višjih neto plač. To bi med drugim zagotovili z znižanjem stopenj v vseh dohodninskih razredih in višjo splošno olajšavo. Predlog prihaja v obravnavo pred napovedanimi vladnimi davčnimi razbremenitvami in je četrti zelo podoben predlog SDS v zadnjih treh letih.
"Cilj predloga zakona je zagotoviti višje neto plače za vse delavce, ne glede na višino njihovih plač," izhaja iz predloga. S tem se bo po njihovem povečala konkurenčnost gospodarstva ter zmanjšala brezposelnost in obseg sive ekonomije. Zakon bo tudi zagotovil, da ne bodo oškodovani tisti, ki se jim je plača s sprejetjem novele zakona o minimalni plači dvignila, in da bodo z dvigom pridobili delavci, ne pa le država, so prepričani.
Predlagajo, da se vse stopnje dohodninskih razredov znižajo za dve odstotni točki, da se splošna dohodninska olajšava dvigne na 4000 evrov, da se meje dohodninskih razredov dvignejo za 2000 evrov ter da se davčne olajšave in neto letne davčne osnove usklajujejo z inflacijo. Po njihovem bi se rešitve uporabile že pri dohodnini za leto 2019.
Kot so ocenili, bi te rešitve pomenile izpad prihodkov v državnem proračunu v višini okoli 387 milijonov evrov. "A ocenjujemo, da bi bil dejanski izpad bistveno manjši oz. ga sploh ne bo, saj se bo večina zvišanj neto plač prelila v potrošnjo, prek nje oz. višjih prihodkov iz DDV pa se bo izničil ta učinek," so pojasnili.
"Za delavca s povprečno plačo bi predlagane rešitve pomenile za okoli 60 evrov višjo neto mesečno plačo, kar bi na letni ravni zanj pomenilo okoli 720 evrov več dohodka. Za delavca s dvakratnikom povprečne plače pa bi prinesle za okoli 110 evrov višjo neto mesečno plačo, kar bi zanj na letni ravni pomenilo okoli 1320 evrov več dohodka," so nanizali.
To je četrti zelo podoben predlog SDS za znižanje dohodnine. V DZ so bili neuspešni v letih 2017 in 2018 ter nazadnje letos aprila.
Vlada medtem še snuje predlog davčnega prestrukturiranja. Potem ko je bila maja že uveljavljena razbremenitev regresa, pripravlja predloge davčnih sprememb, s katerimi bi razbremenili delo, izpad prihodkov pa nadomestili z dodatno obdavčitvijo kapitala.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki