Portal TFL

STA novice / Mineva 30 let od sprejetja 81 ustavnih amandmajev

sreda, 25.9.2019

Ljubljana, 25. septembra (STA) - Slovenska skupščina je pred 30 leti, 27. septembra 1989, sprejela 81 ustavnih amandmajev, ki so bistveno spremenili takratno slovensko socialistično ustavo. Z njimi je bila določena pravica Slovencev do samoodločbe, prav tako je bilo sprejeto dopolnilo, da lahko izredne razmere v Sloveniji razglasi le slovenska skupščina.

Kot je zapisano na spletni strani www.dvajset.si, ki so jo ob 20-letnici samostojne države pripravili na vladnem uradu za komuniciranje, je slovenska skupščina dopolnila sprejela, da bi zagotovila večjo suverenost Slovenije znotraj takratne jugoslovanske federacije. Tedanji čas je bil namreč v takratni socialistični Sloveniji čas demokratičnega vrenja, ki se je začel v drugi polovici 80. let prejšnjega stoletja, konkretneje z izidom 57. številke Nove revije februarja 1987.

Po navedbah spletne strani so amandmaji v vseh organih vodstva tedanje Jugoslavije in tudi v vodstvu Zveze komunistov Jugoslavije naleteli na izredno ostro nasprotovanje, zato so njihovo sprejetje hoteli na vsak način preprečiti. Kritizirani so bili zlasti amandmaji, ki govorijo o pravici do samoopredelitve in pravici, da lahko izredne razmere v Sloveniji razglasi le slovenska skupščina. Takratna Jugoslovanska ljudska armada je namreč Sloveniji večkrat grozila z uvedbo izrednega stanja.

Poleg omenjenih je skupščina sprejela še nekaj drugih pomembnih amandmajev, denimo amandmaje o varovanju pravic Slovenije v izrednih razmerah, o ekonomski samostojnosti Slovenije, o finančnih obveznostih Slovenije v razmerju do organov federacije, o uporabi slovenskega jezika in o pravici do slovenskega jezika, o enakopravnosti občanov, varstvu osebnih podatkov, pravici do zborovanja in združevanja ter svobodi gibanja.

Takratni predsednik skupščine Miran Potrč za STA ni bil dosegljiv, je ob 15. obletnici omenjenih dogodkov na novinarski konferenci ocenil, da so amandmaji omogočili uveljavitev parlamentarne demokracije v Sloveniji. Menil je tudi, da je spregledovanje pomena njihovega sprejetja nekorektno.

Manj idilično amandmaje na drugi strani vidi Dimitrij Rupel, ki je bil v procese osamosvajanja tesno vpet z v začetku leta 1989 ustanovljeno Slovensko demokratično zvezo. "Šlo je za poskus takratnih komunistov oziroma starih strank, da se prilagodijo novim razmeram, in poskus posnemanja novih, demokratičnih strank. Te so namreč že obstajale, bila je tudi že prebrana Majniška deklaracija in bili smo tik pred ustanovitvijo Demosa," je za STA dejal ob prihajajoči 30-letnici sprejetja amandmajev.

"Sprejem amandmajev je bil na nek način sicer hvalevredno dejanje, saj je od takratnih starih strank zahteval določen napor, a četudi amandmajev ne bi bilo, bi se stvari vseeno razvijale tako, kot so se," je dodal.

Sprejetja amandmajev se bodo v petek spomnili na slavnostnem sprejemu pri predsedniku republike Borutu Pahorju. Slavnostna govornika bosta Potrč in takratni predsednik zakonodajno-pravne komisije skupščine Tone Jerovšek.

Predsednik DZ Dejan Židan pa bo že v četrtek pred začetkom redne seje z zvezi z dogodki pred 30 leti nagovoril poslanke in poslance. Pred tem bo sprejel člane takratne ustavne komisije.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window