Portal TFL

STA novice / Predlog za odpravo kazni voznikom na nujnih vožnjah končal zakonodajno pot

torek, 24.9.2019

Ljubljana, 24. septembra (STA) - Predlog NSi za dopolnitev zakona o pravilih cestnega prometa, po katerem vozniki vozil s prednostjo ter vozil za spremstvo na nujnih vožnjah ne bi bili več kaznovani zaradi kršitve prometnih pravil in neupoštevanja prometne signalizacije, je danes končal zakonodajno pot. Predlog je namreč podprlo 30 poslancev, 49 jih je bilo proti.

Predlog, ki so ga v NSi vložili v parlamentarno proceduro po prejemu pisma predstavnikov Reševalne postaje UKC Ljubljana ter sekcije reševalcev v zdravstvu pri Zbornici zdravstvene in babiške nege, je sicer predvideval, da se voznika vozila s spremstvom ne bi več kaznovalo za prometne prekrške, pod pogojem, da ne vozijo pod vplivom alkohola ali drugih substanc.

"Če voznikom vozil s prednostjo in s spremstvom zakon dovoljuje, da ne spoštujejo prometnih pravil, ko so na nujni vožnji, ne smejo biti v primeru nesreče kaznovani. Nekdo, ki rešuje življenje, ne more biti na koncu za to kaznovan," je poudaril poslanec NSi Jožef Horvat. Izpostavil je, da gre v tej zadevi tudi za neskladnost zakonodaje, če zakon o varnosti cestnega prometa omogoča nespoštovanje prometnih pravil in prometne signalizacije, hkrati pa so v primeru prometne nesreče kaznovani.

V koaliciji so izražali zadržanost predvsem do ideje, da bi voznikom na nujni vožnji podelili "imuniteto" in bi torej bili avtomatično nič krivi. V NSi in SDS so sicer poudarjali, da predlog sprememb zakona izrecno določa, da se voznika vozila s spremstvom ne bi več kaznovalo za prometne prekrške, pod pogojem, da ne vozijo pod vplivom alkohola ali drugih substanc. Kritični so bili tudi do vlade, ki se do predloga sprememb zakona sploh ni opredelila.

Predlog sprememb zakona so sicer podpirali tudi v SDS. Zvonko Černač je poudaril, da se reševalci ne izogibajo svoji odgovornosti, ko želijo, da bi jih ne preganjali zaradi prometnih prekrškov, ko so na nujni vožnji. "Lahko se nam zgodi, da bodo reševalci čakali na zeleno luč, da ne bi dobili kazni," je opozoril poslanec SDS.

Predlogu so bili naklonjeni tudi v SNS. Poslanec Dušan Šiško je kot sramotno izpostavil, da po nesreči reševalcu grozi višja kazen kot tistemu, ki reševalcu ne odstopi prednosti. "Ni človeško, da se kaznuje reševalca, ki tvega lastno življenje," je še dejal poslanec, zaskrbljen, da se zaradi tega mladi ne bodo odločali za poklic reševalca.

Kritični do rešitev v zakonskem predlogu NSi pa so bili poslanci koalicije ter Levice. Poslanec LMŠ Robert Pavšič je izpostavil izjave posameznikov iz vrst reševalcev, gasilcev in policistov, ki ne zagovarjajo, da bi bili vozniki na nujni vožnji opravičeni zaradi kršenja prometnih predpisov. "Izjave iz prakse govorijo, da je treba do te tematike pristopati zelo odgovorno, ker ima lahko hude posledice," je dejal. A ob tem priznal, da bi veljalo razmisliti o ravnanju drugih udeležencev v prometu, "ko ne dajo prednosti intervencijskemu vozilu ali ko izkoristijo intervencijsko vozilo na nujni vožnji, da prehitijo kolono vozil".

V SD po besedah poslanca Janija Prednika sicer pozdravljajo "dobre namere" predlagateljev, a voznikom na nujni vožnji že zdaj ni treba upoštevati prometnih predpisov, enako rešitev imajo v drugih državah EU.

Da je "nedvomno pomembno, da reševalci pridejo na kraj nesreče čim hitreje in da k temu lahko pripomorejo drugi vozniki, ki jim odstopijo prednost", je ocenila poslanka SMC Janja Sluga. Podelitev "imunitete" voznikom vozil na nujni vožnji pa po njenem mnenju ne bi dosegla rešitev, je ocenil poslanka in se vprašala, kaj bi bilo v primeru zlorab.

Željko Cigler iz Levice, kjer predloga NSi prav tako niso podprli, je ocenil, da "reševanje življenja ni opravičilo za ogrožanje drugih".

Kritičen do predloga sprememb zakona je bil tudi poslanec SAB Marko Bandelli. Res bi morale biti globe za tiste voznike, ki ne dajo prednosti vozilu na nujni vožnji, višje. Glede tega je izrazil pričakovanje, da se bo ministrstvo za infrastrukturo "tega lotilo". Za to se je zavzel tudi poslanec DeSUS Ivan Hršak.

Horvat je sicer ob koncu razprave izrazil upanje, da bo ministrstvo za infrastrukturo po današnji razpravi v DZ vendar skušalo spremeniti ureditve na tem področju.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window