Portal TFL

STA novice / Splošna razprava svetovnih voditeljev na GS ZN letos v znamenju podnebnih sprememb in razvoja (ozadje) (I)

nedelja, 22.9.2019

New York, 22. septembra (STA) - V New Yorku se v torek začenja splošna razprava svetovnih voditeljev v okviru 74. zasedanja 193-članske Generalne skupščine Združenih narodov, ki se je bo udeležil tudi slovenski premier Marjan Šarec. V ospredju pozornosti bodo podnebne spremembe in razvojna vprašanja, predvidenih pa je pet vrhunskih srečanj in 400 stranskih dogodkov.

Splošna razprava v okviru GS ZN bo potekala do ponedeljka, 30. septembra, in sicer z naslovom Nov zagon večstranskim prizadevanjem za izkoreninjenje revščine, kakovostno izobraževanje, podnebne ukrepe in vključevanje.

Podnebne spremembe so v ospredju že od petka, ko so tudi v mestu New York potekali protesti. Generalni sekretar ZN Guterres je v soboto pripravil mladinski podnebni vrh, v ponedeljek pa bo potekal podnebni vrh svetovnih voditeljev, ki pa se ga predsednik ZDA, ene največjih onesnaževalk okolja na svetu, ne bo udeležil.

ZN imajo na zasedanju GS ZN vsako leto veliko agendo in številne teme, v ospredju pozornosti pa je zadnja desetletja predvsem tisto, kar dela in govori predsednik ZDA. Trump bo v New Yorku le do srede. Govoril bo v torek po predsedniku Generalne skupščine Nigerijcu Tijaninu Mohamedu Bandeju, generalnem sekretarju ZN Portugalcu Antoniu Guterresu ter brazilskem kolegu Jairu Bolsonaru, s katerim spadata v ozek krog voditeljev, ki vsako leto vzbujajo največ zanimanja na GS ZN.

Tokrat bo v ospredju pozornosti predsednik Venezuele Nicolas Maduro, če si ne premisli in ga na zasedanje ne bo, poleg njega pa tudi britanski premier Boris Johnson in iranski predsednik Hasan Rohani. Ta je napovedal, da bo na zasedanju predstavil načrt Teherana za zagotavljanje varnosti v Perzijskem zalivu, Hormuški ožini in Omanskem morju. Tokrat na zasedanje GS ZN ne bo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja.

Govori ne bi smeli biti daljši od 15 minut, vendar nekateri voditelji tega ne upoštevajo. Govor na prvi dan kmalu za Trumpom sta si med drugim uspela zagotoviti tudi predsednica Hrvaške Kolinda Grabar Kitarović in predsedujoči predsedstvu BiH Željko Komšić. Vrstni red določa kompleksen algoritem glede na položaj govornika, geografsko ravnotežje in čas prijave za govor.

Trump bo po pričakovanjih analitikov na ZN udrihal čez Iran in skušal dobiti podporo čim večjega števila držav za sankcije, kot vedno doslej pa bo govor namenjen domačim podpornikom, ki jim bo spet trdil, da je Amerika zanj številka ena, takoj pred Izraelom.

Bela hiša napoveduje, da srečanje z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ostaja na urniku, kljub škandalu z obljubljanjem pomoči, če Ukrajina uvede preiskavo proti sinu demokratskega predsedniškega kandidata Josepha Bidna. Trump mu uradno namerava čestitati za izvolitev in opozoriti na početja Kitajske v Ukrajini.

Do srede ima na sporedu tradicionalni sprejem za vse vodje delegacij, ki ga v torek gosti s prvo damo Melanio Trump, in nekaj bilateralnih srečanj. Med drugim s premierji ali predsedniki Pakistana, Poljske, Nove Zelandije, Singapurja, Egipta, Južne Koreje, Velike Britanije, Indije, Iraka, Japonske in El Salvadorja.

V ozadju medijskega dogajanja bodo dejstva, da svet zaostaja za razvojnim ciljem končanja revščine do leta 2030. Lakota narašča in lani je bilo podhranjenih 821 milijonov ljudi.

Izpusti toplogrednih plinov rastejo, najbolj ranljivi še vedno nosijo največje breme vojn, krivic in uničevanja okolja. Lani je pred vojnami pobegnilo 70 milijonov ljudi, polovica prebivalstva sveta nima dostopa do najnujnejše zdravstvene oskrbe, ženske so žrtve zlorab in nasilja partnerjev, majhne otoške države pa počasi izginjajo v oceane.

Guterres si je boj proti podnebnim spremembam zadal kot eno svojih glavnih prioritet, ponedeljkov podnebni vrh, ki se ga Trump ne bo udeležil, pa naj bi povečal ambicije in spomnil države na zaveze, ki so jih dale v okviru Pariškega podnebnega sporazuma iz leta 2015.

V ponedeljek bo potekal tudi dogodek na visoki ravni okrog univerzalnega zdravstvenega varstva, ob nadaljevanju splošne razprave bo v torek potekal politični forum na visoki ravni o trajnostnem razvoju, v sredo bo proslava 30. obletnice sprejetja Konvencije o pravicah otrok, v četrtek bo potekal dialog na visoki ravni o financiranju za razvoj, pa tudi srečanje na visoki ravni za promocijo Mednarodnega dne za popolno odpravo jedrskega orožja.

V petek, 27. septembra, pa bodo na vrsti majhne otoške države in njihov razvoj. Gre za srednjeročni pregled tako imenovane Samoanske poti, dogovorjene pred petimi leti, ko se je svet dogovoril, da podpre trajnostni razvoj majhnih otoških držav. Odmevnost problema skušajo ZN povečati s prisotnostjo filmskega igralca Jasona Momoe.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window