ponedeljek, 19.8.2019
Ljubljana, 19. avgusta (STA) - Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je danes s predstavnikoma Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije - Sonček pogovarjal o težavah, s katerimi se soočajo varstveno delovni centri. Strinjali so se, da je skupnostna skrb v lokalnem okolju, dostopnost do socialno varstvenih in zdravstvenih storitev ponekod na terenu velik problem.
Kot so sporočili pri varuhu, se varstveno delovni centri srečujejo s pomanjkanjem mest za sprejem novih uporabnikov, že od leta 2009 pa ni bilo razpisanih novih koncesij za izvajanje te dejavnosti. Vse večji izziv je tudi staranje uporabnikov, so poudarili.
"Kljub prizadevanjem na raznoraznih ravneh položaj oseb z motnjami v duševnem razvoju v Sloveniji še vedno ni zadovoljiv," meni Svetina. Ob tem ugotavlja, da pri zagotavljanju storitev upravičencem prihaja do velikih neenakosti, kar je nesprejemljivo. "Če država določene pravice opredeli, mora narediti vse, da se tudi uresničijo," je poudaril in dodal, da želi tudi sam s sodelavci iz prve roke na terenu preverjati razmere.
Sogovorniki so se dotaknili tudi problematike pravnega položaja oseb z motnjami v duševnem razvoju, kjer si Zveza Sonček prizadeva, da bi družba te osebe sprejela kot njene enakopravne člane. "Želimo si, da bi imeli enako pravno subjektiviteto kot ostali državljani," je povedal direktor zveze Iztok Suhadolnik. Zato si po njegovih besedah prizadevajo, da bi te osebe, ki so na nek način zmožne izraziti svojo voljo, imele tudi pravico voliti.
Svetina je spomnil, da se je varuh s problematiko že ukvarjal. Po njegovih besedah je razprava o različnih vidikih te tematike izjemno pomembna. Pojasnil je, da je bilo izvrševanje volilne pravice oseb z motnjami v duševnem razvoju ali težavami v duševnem zdravju po dosedanji volilni zakonodaji omejeno v 7. členu zakona o volitvah v državni zbor.
S spremembo družinskega zakonika aprila letos je bil ukinjen institut odvzema poslovne sposobnosti in podaljšanja roditeljske pravice staršev oziroma drugih čez polnoletnost, zato varuh pričakuje, da bo zakonodajalec pri spremembi volilne zakonodaje to upošteval.
Kot je povedal Svetina, sodišča tako ne odločajo več o odvzemu poslovne sposobnosti, ampak osebam z motnjami v duševnem razvoju oz. težavami v duševnem zdravju dodelijo skrbnika.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki