Portal TFL

STA novice / Nasprotujoče si ocene razmer v ljubljanskem azilnem domu (zbirno)

torek, 6.8.2019

Ljubljana, 06. avgusta (STA) - Iniciativa prosilcev za azil je danes opozorila na nevzdržne razmere v azilnem domu in hkrati izrazila sum, da se tam dogaja organizirano tihotapljenje ljudi, pri čemer naj bi sodelovali varnostniki. Sum korupitvnega dejanja je vodstvo azilnega doma prijavilo organom pregona. V družbi Galekom so očitke o neprimernem obnašanju varnostnikov zavrnili.

Predstavniki iniciative Boj za svobodo (La Lutte de la Liberte) so na današnji novinarski konferenci opozorili na so dolgotrajne postopke za pridobitev azila in dovoljenja za delo, prenatrpanost azilnega doma v Ljubljani ter pomanjkljivo zdravniško oskrbo.

Izpostavili so tudi domnevno neprimeren odnos nekaterih varnostnikov do uporabnikov azilnega doma in izrazili sum, da se v azilnem domu dogaja organizirano tihotapljenje prosilcev, pri čemer naj bi sodelovali nekateri varnostniki varnostne službe Galekom.

Ko je na to vodstvo doma opozoril eden od uporabnikov azilnega doma, je v. d. direktorice urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj po njihovih navedbah to zanikala, dva varnostnika iz družbe Galekom pa sta po njihovih informacijah nato bila odstranjena iz azilnega doma.

Po tem dogodku naj bi nekaj drugih varnostnikov nato prosilca za azil, ki se je obrnil na vodstvo, začelo nadlegovati, ustrahovati in mu odtegovati predpisana zdravila. Kot so navedli, se je zaradi zlorab stanje prosilca za azil poslabšalo in kot rezultat provokacij je bil udeležen v treh pretepih.

Do večjega pretepa med prosilci za azil in varnostniki, kasneje tudi s policijo, je po navedbah iniciative prišlo 25. julija, ko naj bi varnostniki brez opozorila uporabili solzivec.

Policija je po dogodku sporočila, da dva tujca nista upoštevala ukazov varnostnikov. Ker sta s kršenjem javnega reda in miru nadaljevala tudi po prihodu policistov, so jima odvzeli prostost.

V iniciativi verjamejo, da so enega od prosilcev odpeljali v postojnski center za tujce, ker se je pritožil administraciji azilnega doma, njegova svoboda pa mu je bila odvzeta zaradi tega, kar je videl.

Štrukljeva je danes zatrdila, da dogodka nista povezana. Konec julija so uporabnika azilnega doma z Viča odpeljali zaradi neprimernega in nasilnega vedenja, je pojasnila.

V večernih urah 24. aprila je namreč zahteval terapijo, a po njegovem mnenju količina zdravil ni bila ustrezna. Ob tem se je po navedbah urada neprimerno vedel in postal nasilen, zato so poklicali policijo in reševalce, ki so prosilca tudi odpeljali.

Pri dogodku so bili ves čas prisotni tudi predstavniki socialne službe ter nevladne organizacije, prosilec se je v jutranjih urah vrnil v azilni dom. Naslednji dan, 25. julija, je okoli pete ure zjutraj prišel do recepcije, se ulegel na tla in povedal, da ne more spati. Pri sebi je imel brisačo, v njej pa nož.

Varnostna služba mu je v skladu z uredbo o hišnem redu nož odvzela, zato se je začel razburjati, neprimerno ter nasilno vesti. Ponovno so poklicali policijo, ki je prosilca odpeljala in skladno s svojimi pristojnosti z njim opravila postopek, so pojasnili v uradu.

V začetku julija, ko se je prosilec za azil obrnil nanjo, je Štrukljeva z njegovo izjavo seznanila organe pregona. Kriminalisti so nato na podlagi obvestila vodstva azilnega doma julija sprejeli ustno ovadbo za več kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti. Kot so za STA pojasnili na ljubljanski policijski upravi, zoper več fizičnih oseb vodijo predkazenski postopek, ki ga vodi in usmerja pristojno Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani. Več podrobnosti pa zaradi tajnosti predkazenskega postopka niso mogli posredovati.

Da je z njegovo izjavo seznanila ustrezne službe, je Štrukljeva obvestila tudi prosilca za azil, ki se po tistem ni več obrnil na vodstvo azilnega doma.

"Sodelovanje azilnega doma z varnostno službo je dobro in poteka po dogovorjenem režimu. Vsak dan sproti jih tudi obveščamo o posebnostih v zvezi z razmerami v azilnem domu," so v uradu za oskrbo migrantov še zapisali v sporočilu za javnost. Skladno z dogovorom z varnostno službo so po besedah Štrukljeve sicer zamenjali tri varnostnike, za katere so ocenili, da niso primerni za delo.

V družbi Varovanje Galekom, ki skrbi za varovanje v azilnem domu na Viču, so zavrnili očitke o neprimernem obnašanju varnostnikov. "Tako naša družba kot vodje varnostnikov na posameznem objektu izredno pazijo, da pri izvajanju storitve varovanja ne prihaja do kakršnihkoli zlorab varovalnih ukrepov. Nihče od varnostnikov zato ne kriči na prebivalce azilnih domov, jih ne maltretira ali se do njih grdo obnaša," so zapisali v odzivu.

Glede dogodka 25. julija so zapisali, da je varnostnik, ki ga je prebivalec azilnega doma napadel z nožem, profesionalno in skladno s predpisi umiril situacijo brez poškodb udeleženih, pri tem pa je uporabil plinski razpršilec, kar po njihovih navedbah predstavlja dovoljen in sorazmeren ukrep pri tovrstnih incidentih.

Izpostavili so tudi, da so 6. junija pri notranjem nadzoru izvajanja storitev varovanja v nekaterih domovih zaznali morebitne nepravilnosti pri delovanju določenih varnostnikov, ki da niso v celoti upoštevali hišnega reda. O tem so obvestili urad in policijo ter sprožili ustrezne disciplinske in delovnopravne postopke zoper vpletene varnostnike.

Glede tega teče tudi predkazenski postopek. Nikakor pa, kot so poudarili v družbi, ti dogodki niso povezani z dogajanjem 25. julija, saj so poskrbeli, da "varnostniki, na katere je takrat padla kakršnakoli senca suma", niso več opravljali poklica varnostnika pri njihovi družbi.

V iniciativi so danes sicer poudarili, da vsi varnostniki niso nasilni, temveč nekateri zelo človeško opravljajo svoje delo. Prav tako so pohvalili delo na oddelku za družine.

V azilnem domu je bilo 5. avgusta nastanjenih 167 prosilcev (kapaciteta je 203 osebe), v izpostavi azilnega doma na Kotnikovi 74 oseb (kapaciteta 80), v izpostavi v Logatcu 22 (kapaciteta 108 oseb), zunaj azilnega doma in izpostav pa se nahaja 50 oseb. Na celotnem območju Slovenije je tako 313 prosilcev.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window