ponedeljek, 22.7.2019
Bruselj, 22. julija (STA) - Evropa se sooča z vse bolj pogostimi in intenzivnimi poplavami, to stanje pa poslabšuje slabo upravljanje s sladkovodnimi ekosistemi in njihovo pretirano izkoriščanje, navaja danes objavljeno poročilo WWF. Države članice EU organizacija poziva, naj zagotovijo, da bodo vode dosegale dobro stanje v skladu z okvirno direktivo o vodah.
"Ko so zdravi, so sladkovodni ekosistemi bolj odporni na podnebne spremembe in lahko zagotavljajo dovolj kakovostne vode tudi v suhih obdobjih," je v poročilu zapisala nevladna okoljska organizacija Svetovni sklad za naravo (WWF). Pomagajo lahko tudi pri zmanjševanju posledic, denimo kot blažilec temperaturnih sprememb in shramba za ogljikov dioksid.
Trenutno kar 60 odstotkov evropskih površinskih voda, kot so reke, jezera in mokrišča, ni v dobrem stanju, kot ga opredeljuje direktiva o vodah. Razlogi so pretirana poraba vode, uničevanje vodnih ekosistemov zaradi kmetijstva, hidroelektrarn in podobno, ter presežna alokacija vodnih virov, so pojasnili v WWF.
"Z intenzivnimi sušami, vročinskimi valovi in poplavami, ki hitro postajajo novo normalno stanje v Evropi, nam lahko pametno upravljanje z vodami, skupaj z znižanjem izpustov, pomaga nasloviti problem pri izhodišču," je ocenil vodja področja za naravne vire v evropski veji WWF Andreas Baumüller.
Ukrepi držav članic so bili doslej večinoma reakcija na suše, namesto da bi bili usmerjeni v njihovo preprečevanje. "A suše in pomanjkanje vode moramo nasloviti, ko je še vedno mogoče privarčevati vodo, ki nam jo zagotavljajo sladkovodni ekosistemi, v pričakovanju naslednje suše," so zapisali v poročilu.
V zadnjih 19 letih, odkar je bila sprejeta direktiva o vodah, so države članice namenile premalo sredstev za zagotavljanje odpornosti svojih vodnih virov. Ključno je, da države sedaj učinkovito ukrepajo in zagotovijo, da bodo evropske reke, jezera, mokrišča, potoki, podzemna voda, prehodna in obalna območja ocenjena kot zdrava do skrajnega roka 2027, so prepričani nevladniki.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki