Portal TFL

STA novice / Spremembe zakona o letalstvu v javno obravnavo

torek, 16.7.2019

Ljubljana, 16. julija (STA) - Ministrstvo za infrastrukturo je po 18 letih uporabe veljavnega zakona o letalstvu pripravilo osnutek celovite zakonske spremembe in ga danes dalo v javno obravnavo. Ta bo trajala do konca avgusta. Namen predlaganih sprememb je prilagoditev zakonskih konceptov spremembam v teh nekaj manj kot dveh desetletjih.

Na resornem ministrstvu so tako v vabilu k javni obravnavi zapisali, da je za učinkovito in sodobno slovensko civilno letalstvo treba sprejeti nov zakon, ki bo prek vsebinskih in terminoloških sprememb sektor prilagodil novim konceptom zagotavljanja letalske varnosti, tehnologiji, sistemom in postopkom v civilnem letalstvu ter omogočil hitro sledenje razvoju mednarodnega in evropskega pravnega okvira.

Veljavni zakon, ki kot temeljni zakon v skladu s splošno priznanimi načeli mednarodnega letalskega prava ureja področje civilnega letalstva v državi, je bil sprejet leta 2001 in pozneje večkrat spremenjen zaradi izpolnjevanja obveznosti, povezanih s članstvom Slovenije v EU.

Leta 2008 je bila na evropski ravni sprejeta tudi krovna uredba o skupnih predpisih na področju civilnega letalstva in ustanovitvi Evropske agencije za varnost v letalstvu, ki je bila posodobljena lani in na podlagi katere je bilo veliko pristojnosti na tem področju prenesenih na EU. Urejanje določenih vsebin v nacionalni zakonodaji je tako postalo nepotrebno in celo v nasprotju z omenjeno uredbo.

Glede na nove predpise na ravni EU in tudi nove zahteve Mednarodne organizacije za civilno letalstvo (ICAO), je treba za zagotavljanje skladnosti z evropskimi predpisi in mednarodnimi standardi veljavni zakon celovito prenoviti, so pojasnili na ministrstvu.

Sprejem novega zakona je po njihovih navedbah med drugim potreben tudi zaradi zagotavljanja učinkovitega dela Javne agencije RS za civilno letalstvo, saj so se nekatere določbe veljavnega zakona izkazale za neživljenjske. Spremembe naj bi agenciji omogočile okrepitev strokovnosti in izvedbo učinkovitega nadzora.

Spremembe zakona o letalstvu so bile pričakovane tudi v luči načrtov družbe Aerodrom Portorož, ki je tako kot Hotel Palace v Portorožu in Skiper Resort v Savudriji v večinski lasti MK Group srbskega poslovneža Miodraga Kostića. Družba si že več let želi razširitve pristajalne steze portoroškega letališča, večjega števila hangarjev in novo ploščad, saj jim trenutna ne omogoča prihodov večjih letal.

A temu odločno nasprotujejo lokalni okoljevarstveniki, saj letališče meji na Krajinski park Sečoveljske soline. V Aerodromu Portorož, kjer sicer ves čas poudarjajo, da bi dela izvedli na območju letališča in brez posegov v krajinski park, so zato po pisanju medijev lobirali pri ministrstvu, da bi jim s spremembo zakona o letalstvu omogočilo razširitev brez predhodne pridobitve gradbenega dovoljenja, v sklopu izvajanja investicijskih in vzdrževalnih del v javno korist.

A vlada teh pozivov očitno ni uslišala. Osnutek zakona predvideva, da so vzdrževalna dela v javno korist po zakonu o graditvi objektov le tista, s katerimi se (zaradi potreb po tehničnih izboljšavah ali zaradi zagotavljanja skladnosti z zahtevami predpisov EU) obnovijo, nadgradijo, dogradijo, odstranijo ali zamenjajo z novimi objekti, sistemi in naprave, ki so namenjeni izvajanju navigacijskih služb zračnega prometa.

Gre za službe informacij za letenje, alarmno službo, svetovalno službo zračnega prometa, službo kontrole zračnega prometa, komunikacijske, navigacijske ali nadzorne službe, meteorološke službe in letalske informacijske službe.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window