Portal TFL

STA novice / Prihodnji teden v parlamentu: Poslanci z eno nogo na počitnicah, čaka jih naporna politična jesen (ozadje)

nedelja, 14.7.2019

Ljubljana, 14. julija (STA) - Parlamentarne počitnice se začenjajo, delo pa se za poslance še ni povsem končalo. Če bo DS v ponedeljek izglasoval veto na novelo zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja, naj bi DZ o njej ponovno odločal še ta teden. Pričakovati je tudi politično zahtevno jesen, med najbolj zahtevnimi projekti je sprejemanje državnega proračuna.

Čeprav se je zadnje redno zasedanje DZ pred parlamentarnimi počitnicami že končalo, bo prihodnji teden politično še pester. DS bo v ponedeljek odločal o zahtevi za veto na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero naj bi uresničili odločbo ustavnega sodišča glede financiranja zasebnih osnovnih šol. DZ je novelo v sredo potrdil z glasovi 42 poslancev iz vrst koalicijskih LMŠ, SD, SAB in DeSUS ter Levice in manjšinskih poslancev, proti jih je bilo 36 iz vrst SDS, NSi in SNS, medtem ko je bila koalicijska SMC vzdržana.

Če bodo državni svetniki izglasovali veto, naj bi DZ po informacijah STA o noveli ponovno odločal na izredni seji predvidoma v četrtek. Glede na to, da stranke napovedujejo vztrajanje pri svojih stališčih, pa je glasovanje za novelo lahko usodno, saj je za njen uspeh to pot potrebnih najmanj 46 glasov. Če pa bo zakon znova potrjen, se mu obeta nova bitka na ustavnem sodišču.

Ponedeljek pa bo delaven tudi za člane parlamentarnega odbora za notranje zadeve, ki bo na zahtevo NSi razpravljal o mešanih policijskih patruljah ob slovensko-italijanski meji. Napoved italijanskega notranjega ministra Mattea Salvinija, da namerava Italija z vsemi razpoložljivimi sredstvi nadzorovati svoje meje, tudi tisto s Slovenijo, je dvignila precej prahu tudi v politiki. Razlogov, da bi Italija na meji s Slovenijo postavila ograjo, ni, je pred nekaj dnevi na seji DZ zagotovil Marjan Šarec, ko je odgovarjal na vprašanja poslancev.

Jeseni med pomembnejšimi projekti proračun in spremembe volilne zakonodaje

Prav tako bo predvidoma še med parlamentarnimi počitnicami aktiven odbor, pristojen za evropske zadeve, ki je po zakonu o sodelovanju med državnim zborom in vlado v zadevah EU vpleten v postopek izbire kandidata za evropskega komisarja iz Slovenije. Ta namreč določa, da kandidata predlaga vlada ter predlog posreduje DZ, kandidat pa se nato predstavi omenjenemu delovnemu telesu. Ta o njem glasuje in poda mnenje z obrazložitvijo. A mnenje za vlado ni zavezujoče.

Po počitnicah pa bo ena najzahtevnejših nalog koalicije oz. najpomembnejše vprašanje v političnem prostoru sprejemanje državnega proračuna za prihodnji dve leti, se strinjajo koalicijski partnerji. Zaradi možnosti veta na zakon o izvrševanju proračuna želi manjšinska vlada proračunskim dokumentom zagotoviti najmanj 46 glasov. To pomeni, da morajo pridobiti tudi glasove zunaj koalicije, pri čemer računajo zlasti na zunanjo partnerico Levico, s katero so podpisali sporazum o sodelovanju. Da bo bitka težka, pa je Levica napovedala s sobotno grožnjo vladi, da ne bo podprla proračuna, če koalicija do jeseni ne bo izpolnila obveznosti iz sporazuma o sodelovanju in se odrekla desnim politikam.

Tudi zaradi iskanja glasov zunaj koalicije - nekateri špekulirajo še o možnosti iskanja podpore pri NSi ali morda SNS - je torej pričakovati napete pogovore. "Glede na to, da so že v koaliciji želje večje od zmogljivosti, lahko pričakujemo, da bo teh želja še več, ko se bodo iskali dodatni glasovi," je že pred dnevi ocenil vodja poslancev SMC Igor Zorčič. Premier Marjan Šarec je medtem koalicijskim partnericam že sporočil, da razmišlja o možnosti vezave zaupnice na proračunske dokumente. Gre za manjšinsko vlado in logično je, da premier z zaupnico preveri podporo, je slednje podkrepil vodja poslancev LMŠ Brane Golubović.

Pred stranke in poslanske skupine bo do septembra predvidoma prišel tudi predlog sprememb volilne zakonodaje. Pričakovati je, da bo ministrstvo za javno upravo pripravilo tako predlog za spremembo meja volilnih okrajev kot za njihovo ukinitev ter uvedbo prednostnega glasu. Za prvo spremembo bi potrebovali najmanj 46 glasov, za drugo pa dvotretjinsko večino v DZ, vendar pa za zdaj kaže, da ne en ne drug predlog ne uživata zadostne podpore. Usklajevanja vodi predsednik republike Borut Pahor, predloge zakonov pa bodo predvidoma vložili poslanci. Za zdaj še ni znano, o katerem utegnejo najprej odločati.

Za jesen so si poslanci pustili odločanje še o nekaterih odmevnejših zadevah, med drugim o strategiji nacionalne varnosti Slovenije, ki naj bi jo parlamentarni odbor obravnaval predvidoma 11. septembra, ter predlogu zakona o postopku sodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank. Parlamentarni odbor za finance je namreč konec junija glede na skoraj 80 vloženih dopolnil na vladni predlog zakona za učinkovito sodno varstvo po izbrisih v sanaciji bank prekinil sejo.

Časovnica dogajanja v parlamentu

PONEDELJEK, 15. 7.

9.00 seja odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na kateri bodo na zahtevo poslanske skupine NSi razpravljali o mešani policijski patrulji ob slovensko-italijanski meji https://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/deloDZ/seje/evidenca?mandat=VIII&type=dt&uid=E07EE6F94E6114B7C1258432004A90BD

15.00 izredna seja DS, na kateri bodo obravnavali problematiko oskrbe s pitno vodo obalnih občin po nesreči vlaka pri Hrastovljah, pri kateri je prišlo do izlitja kerozina ter predlog odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja; ob 17.30 oz. takoj po zaključeni izredni seji bo v preddverju dvorane DS izjava predsednika DS Alojza Kovšce http://www.ds-rs.si/?q=dogodki/5-izredna-seja-drzavnega-sveta-republike-slovenije

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window