petek, 5.7.2019
Ljubljana, 05. julija (STA) - Minister za zdravje Aleš Šabeder, ki je na današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) predstavil stanje in ključne prednostne naloge v zdravstvu, je predstavitev predloga zakona o dolgotrajni oskrbi na ESS napovedal po počitnicah. V obravnavo na vladi pa naj bi ga poslali konec leta, je povedal novinarjem.
Ministrstvo z zakonom o dolgotrajni oskrbi ne bo čakalo na posodobitev zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki je zelo zahteven predpis. Priprava spremenjenega zakona je predvidena šele za naslednje poletje, je minister povedal po končani razpravi o vprašanjih s področja zdravstva na ESS.
Socialnim partnerjem je predstavil tudi vrste zdravstvenih storitev, kjer so čakalne dobe najdaljše, in ukrepe za njihovo odpravo. Ugotovitve projektne skupine, ki se ukvarja z odpravo čakalnih dob, bodo predstavili tudi na seji ESS, je zagotovil.
O aneksu dve k splošnemu dogovoru v zdravstvu, o katerem na arbitraži niso dosegli dogovora in bo morala o njem odločati vlada, na današnji seji ESS niso govorili. Vendar pa na ministrstvu pripravljajo sklepni del aneksa, ki naj bi ga vlada po ministrovi napovedi obravnavala še pred počitnicami.
Več o vsebini aneksa dve ni mogel povedati, ker izračuni še potekajo. "So si pa vsi ključni deležniki, tako poleg ministrstva tudi Zdravniška zbornica Slovenije in Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije, zelo blizu," je zagotovil. Glede na to verjame, da bodo našli optimalno rešitev.
Delodajalska stran je na današnji seji ESS pogrešala več "jasnih aktivnosti ministrstva", je dejal generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetništva Slovenije Igor Antauer. "Enkrat za vselej je treba onemogočiti lobijem in vsem drugim, da minirajo vsako spremembo v zdravstvu," je pozval.
Delodajalci so ob opozorilih o nesprejemljivosti dolgih čakalnih dob spomnili tudi na to, da se zaradi čakalnih dob ustvarja gospodarska škoda. "Delavci predolgo ostanejo zunaj delovnega procesa," je poudaril.
Predstavniki sindikatov, ki jih je prav tako zanimala problematika čakalnih dob, pa so povprašali po razlogih zanje. "So razlogi zlasti organizacijski ali pa tudi finančni?" je zanimalo Lučko Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).
Poleg tega je na seji opozorila, da ministrstvo ni uvrstilo pravilnika o poklicnih boleznih na seznam prednostnih nalog. Ministra je pozvala, naj to stori, je povedala za STA.
V Sloveniji vse od osamosvojitve še nimamo tega pravilnika. Če ne vemo, kje se pojavljajo poklicne bolezni, jih delodajalci tudi ne morejo preprečevati, so že večkrat opozorili v ZSSS.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki