sreda, 3.7.2019
Ljubljana, 03. julija (STA) - Minuli teden se je zaključila javna obravnava osnutka predloga zakona o nadzoru vesoljskih dejavnosti, s katerim se bi v nacionalno zakonodajo vključilo določbe mednarodne konvencije o vesolju. Na gospodarskem ministrstvu so za STA zapisali, da je bilo glede osnutka največ pomislekov glede možnosti opustitve zavarovanja vesoljskih dejavnosti.
Osnutek zakona, ki so ga pripravili na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, med drugim določa, da je vesoljsko dejavnost mogoče opravljati samo z dovoljenjem, vsebuje pa tudi postopek za njegovo pridobitev. Osnutek vključuje tudi odgovornost za škodo, povzročeno s strani vesoljske dejavnosti, financiranje vesoljskih dejavnosti, nadzor nad vesoljsko dejavnostjo in kazenske določbe v primeru kršitev.
Na ministrstvu so za STA zapisali, da je bilo največ pomislekov v javni obravnavi osnutka zakona deležno vprašanje možnosti opustitve zavarovanja, ker je ta možnost v 5. členu predvidena za vesoljske dejavnosti, ki so bile že razvite z javnimi sredstvi, ali pa če prispevajo k novim znanstvenim odkritjem ali tehnološkemu preboju. "Izražena so bila mnenja, da bi 5. točka 5. člena morala enako obravnavati tudi neznanstvene in netehnološke oblike vesoljskih dejavnosti," so navedli.
Glede osnutka zakona so na ministrstvu prejeli tudi mnenje o neustreznosti določbe o prenosu lastništva vesoljske dejavnosti z dovoljenjem ministrstva. "Vendar dovoljenje ministrstva k prenosu lastninske pravice na vesoljskih objektih ne pomeni dodatnega pogoja za prenos lastninske pravice, ampak služi predvsem preverjanju pogojev za izvajanje vesoljske dejavnosti. Da ne gre za pogoj prenosa lastninske pravice, je razvidno tudi iz kazenskih določb osnutka zakona, ki določajo prekršek za prenos lastninske pravice brez pridobitve dovoljenja ministrstva," so pojasnili.
Prejeli so tudi več odzivov s strani drugih državnih organov, med katerimi je bilo največ predlogov glede razmejitve pristojnosti v 2. točki 5. člena zakona, pri čemer so nekateri predlagali dopolnitev in nekateri brisanje določbe o pristojnosti posameznega organa.
Podan je bil tudi predlog za razširitev pojma "vesoljske dejavnost" s fazo izgradnje ter vpis v register vesoljskih objektov pred samo izstrelitvijo. "Razlog, da je vpis v register predviden po izstrelitvi, je v tem, ker se pred izstrelitvijo ne da natančno napovedati, v katero orbito se bo objekt utiril," so pojasnili na ministrstvu, kjer so prejeli še nekaj podrobnejših pripomb na posamezno formulacijo besedila in nekatere določbe, za katere je bilo predlagano, da se jih opredeli bolj konkretno.
Med drugim so na ministrstvu prejeli še pobudo za dopolnitev 6. člena osnutka zakona z opredelitvijo načina prenosa lastninske pravice na vesoljskem objektu ter pobudi za vključitev obveznosti upravljavca v primeru, če pride do nesreče na ozemlju Republike Slovenije.
Kot so za STA še zapisali na ministrstvu, nobena od prejetih pripomb bistveno ne nasprotuje vsebini zakona: "Vse pripombe so se nanašale na posamezne določbe oziroma njihovo formulacijo. Glede na to besedilo zakona ne bo bistveno spremenjeno, spremenjena bo formulacija posameznih določb, na nekaterih mestih pa bo dopolnjen s posameznimi elementi."
Po popravkih v skladu s smiselnimi pripombami bo osnutek zakona poslan v medresorsko obravnavo, katere trajanje na ministrstvu težko predvidijo. So pa za STA zapisali, da bo osnutek zakona posredovan na vlado in nato v DZ predvidoma septembra, "če ne bo prišlo do večjih zatikanj", pa naj bi bil zakon sprejet ob koncu leta ali v začetku naslednjega.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki