torek, 4.6.2019
Ljubljana, 04. junija (STA) - Ob objavi končnih izidov evropskih volitev, po katerih je bila volilna udeležba v Sloveniji rekordna, a še vedno med najnižjimi v EU, je v.d. vodje pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji Manja Toplak izpostavila odločenost krepiti zavedanje o pomenu aktivne politične drže državljanov, prizadevanja za višjo udeležbo pa so tek na dolge proge.
"V Evropskem parlamentu smo odločeni še naprej krepiti zavedanje v družbi, da je aktivna politična drža državljanov nujna za odgovorno upravljanje skupne prihodnosti, brez nje pa ni mogoč obstoj in razvoj demokratične družbe," je poudarila Toplakova.
V Sloveniji se je po končnih uradnih podatkih volitev udeležilo 28,89 odstotka volilnih upravičencev, kar je najvišja volilna udeležba na volitvah v Evropski parlament doslej.
Udeležba se je v primerjavi s prejšnjimi evropskimi volitvami leta 2014 povečala za 4,34 odstotne točke. Kot poudarjajo v pisarni Evropskega parlamenta v Sloveniji, je bil s tem ne le ustavljen temveč celo obrnjen trend padajoče volilne udeležbe. Leta 2014 je glede na podatke na spletni strani Evropskega parlamenta v Sloveniji glasovalo 24,55 odstotka volilnih upravičencev.
Slovenija je sicer glede na volilno udeležbo tudi na tokratnih volitvah precej pod povprečjem Evropske unije, ki znaša 51 odstotkov, ter med članicami z najnižjo udeležbo. Tudi na ravni unije se je volilna udeležba povečala glede na leto 2014, ko je bila 42,61-odstotna in s tem najnižja od leta 1979, odkar potekajo evropske volitve.
Najvišja udeležba je bila glede na izide, objavljene na strani Evropskega parlamenta, v Belgiji, 88,47-odstotna, v Luksemburgu (84,1-odstotna), ter na Malti (72,70-odstotna). Najnižja pa je bila na Slovaškem (22,74-odstotna) in Češkem (28,72-odstotna). Samo v teh dveh državah je bila udeležba nižja kot v Sloveniji.
"Prizadevanje za večjo politično participacijo celotne družbe je tek na dolge proge, ki zahteva tesno sodelovanje vseh institucionalnih akterjev kot tudi civilne družbe v najširšem smislu. V Evropskem parlamentu smo ga odločeni odteči, upamo, da s sodelovanjem in pomočjo čim več sodržavljanov," je v sporočilu za javnost še zapisala Toplakova.
Evropski parlament si je sicer krepitev volilne udeležbe zadal za glavno nalogo v volilni kampanji, ki je potekala pod sloganom Tokrat grem volit.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki