sobota, 20.4.2019
Ljubljana, 20. aprila (STA) - V veljavo je danes stopila novela zakona o kazenskem postopku, ki celovito ureja položaj žrtev kaznivih dejanj, dopušča preiskave stanovanja ob nedosegljivosti imetnika in uvaja možnost uporabe IMSI lovilcev. Novela ukinja obvezno branje listin na glavni obravnavi in natančneje določa pogoje upravičene odsotnosti na sodnih narokih.
Ministrica za pravosodje Andreja Katič je v predstavitvi zakona kot bistveno novost navedla implementacijo evropske direktive o žrtvah kaznivih dejanj. Po njenih besedah gre za pomembne spremembe, ki spreminjajo položaj in varnost oškodovancev v vseh fazah. Pojasnila je, da so iz novele izvzeli vse sporne rešitve, zaradi katerih je DZ v prejšnjem mandatu zavrnil prejšnjo novelo. V nov predlog, ki ga podpirajo tudi na vrhovnem sodišču, tožilstvu in policiji, so tako po dogovoru v koaliciji vključili le tiste rešitve, ki so bile usklajene s stroko.
Omenjeno evropsko direktivo o žrtvah kaznivih dejanj je morala Slovenija implementirati do sredine aprila. Skladno z njo bodo organi pregona morali po novem izdelati oceno individualne ogroženosti žrtve in potrebe po njeni zaščiti ter obveznost zasledovanja čim večjega zmanjšanja stikov žrtev s storilcem. Novela omogoča tudi snemanje otrok kot prič, da jim v nadaljnjem postopku ne bi bilo treba ponavljati pričanj.
Poleg tega prinaša bolj natančno ureditev hrambe gradiv iz uporabe prikritih preiskovalnih ukrepov in tako nedvoumno določa, da dvoletni rok, ko je treba gradivo iz izvajanja prikritih preiskovalnih ukrepov uničiti, prekine katero koli dejanje državnega tožilca, usmerjeno v pregon.
V samem kazenskem postopku novela ukinja obvezno branje listin na glavni obravnavi, natančneje določa pogoje upravičene odsotnosti na sodnih narokih, v primeru odsotnosti iz zdravstvenih razlogov pa ureja možnost preverjanja utemeljenosti zdravniških opravičil. Za olajšanje pregona bančnega kriminala bankam in hranilnicam omogoča, da v primerih, ko se odločijo naznaniti kaznivo dejanje, skupaj z naznanilom posredujejo tudi zaupne podatke, npr. kreditno oceno. Organi pregona bodo sedaj lahko preiskavo v stanovanju izvedli tudi, ko lastnik ne bo dosegljiv.
V času sprejemanja sprememb je šlo veliko očitkov na določbo, ki policiji omogoča uporabo t. i. IMSI lovilcev oziroma navideznih baznih postaj, ki med drugim omogočajo prestrezanje komunikacije mobilnih telefonov. Kritiki namreč opozarjajo na možne zlorabe, a na policiji zagotavljajo, da bodo lovilce uporabljali le za določanje tega, katero mobilno napravo uporablja osumljenec, medtem ko bo morebitno prisluškovanje potekalo po že uveljavljenih postopkih.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki