torek, 16.4.2019
Ljubljana, 16. aprila (STA) - Poslanci so opravili prvo obravnavo predloga novele zakona o voznikih, ki ga je v parlamentarni postopek vložilo 75 poslancev s prvopodpisanima Borisom Doblekarjem (SDS) in Janjo Sluga (SMC). Z novelo želijo predlagatelji prostovoljnim gasilcem omogočiti večjo operativno pripravljenost. Zakon so z 71 glasovi podpore poslali v nadaljnjo obravnavo.
Kot je v imenu predlagateljev povedal Doblekar, je temeljni cilj predloga novele zagotoviti operativno pripravljenost prostovoljnim gasilskim društvom in jim omogočiti izjemo za vožnjo manjših gasilskih vozil, ki presegajo največjo dovoljeno maso 3,5 tone.
Prostovoljni gasilci morajo imeti za vožnjo teh izpit kategorije C1, po predlogu pa bosta zadoščala izpit kategorije B in opravljeno ustrezno usposabljanje na upravi za zaščito in reševanje.
Te "dobrodošle" spremembe bodo po Doblekarjevih pojasnilih veljale tudi za voznike reševalnih in specialnih vozil za nujno medicinsko pomoč, ki se uporabljajo v okviru javne in vojaške zdravstvene službe. Vključena so tudi intervencijska vozila civilne zaščite, gorske, jamarske ter podvodne reševalne službe, na ravni države in tudi mobilne enote ekološkega laboratorija.
Sluga je ob tem izpostavila, da to potrdilo o opravljenem usposabljanju nikakor ne bo nadomestilo za izpit kategorije C1 in tudi ne bo nadomeščalo tega izpita, veljalo pa bo samo na območju Slovenije.
"Dejstvo, da smo predlog zakona v zakonodajni postopek vložile poslanske skupine koalicije skupaj s poslanskima skupinama SDS in NSi, dokazuje, da predvidene rešitve niso predmet političnih bojev in obračunavanja, ampak gre za širši družbeni interes zagotoviti pomoč gasilcem," je še izpostavila poslanka SMC.
Z novelo želijo predlagatelji odpraviti tudi krajevno pristojnost in rok veljavnosti za odpravljanje kontrolnega zdravniškega pregleda po izgubi oziroma začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja.
V LMŠ po besedah Jerce Korče predlog podpirajo, saj naslavlja povsem realen problem "in na nek življenjski način vzpostavlja lažje delo prostovoljnih gasilskih društev". Podobno v SDS po besedah Bojana Podkrajška ocenjujejo, da je predlagana novela ustrezno naslavlja in rešuje številne težave, s katerimi se srečujejo gasilci.
Podporo so zagotovili tudi v NSi, kjer po besedah Aleksandra Reberška podpirajo vse predloge zakonov, ki izboljšujejo status prostovoljnih gasilcev. Ivan Hršak (DeSUS) je ob podpori predlogu izrazil veselje, da sta koalicija in del opozicije dokazala, "da lahko navkljub različnim političnim pogledom najdemo skupni jezik za način reševanja problemov, ki zadevajo širšo skupnost".
V SD se po besedah Soniboja Knežaka zavedajo bogate gasilske tradicije v Sloveniji, z novelo želijo prostovoljnim gasilskim društvom še naprej zagotavljati pogoje, na podlagi katerih bodo svoje delo opravljali nemoteno. V SAB so predlog soglasno podprli, "ker krepi vrednote solidarnosti, ki jih odločno poosebljajo izkušeni gasilci," je dejal Andrej Rajh in dodal, da je treba predlog vseeno izpiliti.
Podobno je podporo predlogu novele zagotovila Levica, kjer pričakujejo, da bo do naslednje obravnave predlagatelji natančneje pojasnili določene rešitve, je dejal Željko Cigler. V SNS pa o predlogu niso glasovali.
Medtem ko je večina poslancev predlog podprla pa je imela več pripomb vlada, med drugim po besedah državne sekretarke na infrastrukturnem ministrstvu Nine Mauhler predlaga, da se za izvajanje strokovnega nadzora nad vsebino, obsegom, strokovnostjo in kakovostjo izvajanja usposabljanja za vožnjo manjših gasilskih vozil, reševalnih vozil in intervencijskih vozil civilne zaščite določi javno agencijo za varnost prometa.
Prav tako je izpostavila, da v predlogu zakona niso opredeljene finančne posledice, zato vlada "izredno težko ocenjuje ali bodo predlagane rešitve, s katerimi se določajo izjeme pri vožnji manjših gasilskih vozil in ostalih vozil, za navedene subjekte ugodnejše od obstoječe rešitve, to je opravljaje vozniškega izpita za pridobitev vozniškega dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorije C1". Ocenjen strošek bi po njenih besedah znašal okoli 900 evrov na osebo.
Mnenje vlade je Slugo presenetilo, saj so, kot je pojasnila, pri pripravi upoštevali vse pripombe zakonodajno-pravne službe DZ, ki jih je imela na prejšnji predlog novele zakona, v veliki meri pa so upoštevali tudi pripombe vlade. Poslanci so na koncu predlog soglasno podprli s 77 glasovi.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki