torek, 9.4.2019
Ljubljana, 09. aprila (STA) - Komisija DZ za narodni skupnosti se je na današnji seji seznanila z načrtom delovanja vlade na področju zagotavljanja posebnih pravic avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti. Ugotovili so, da so na nekaterih področjih napredovali, na nekaterih pa stagnirali ter opozorili, da še vedno peša dvojezičnost v javni upravi.
Kot je na seji pojasnil direktor vladnega urada za narodnosti Stanko Baluh, je komisija v okviru seje 18. oktobra lani zaprosila za gradivo, v katerem so vsa ministrstva predložila načrt o poteku izvajanja ali neizvajanja ukrepov na posameznih področjih zagotavljanja posebnih pravic italijanske in madžarske narodne skupnosti.
Kot je opozoril, se je pokazalo, da predstavniki obeh narodnih skupnosti včasih ne mislijo isto in da včasih prihaja do razkoraka v sistemskih rešitvah in v stvareh, ki jih narodni skupnosti zahtevata. Zato ju je pozval k večji aktivnosti oziroma k predstavitvi konkretnih problemov v praksi in aktivnemu sodelovanju, denimo pri oblikovanju programov izobraževanja javnih uslužbencev. To je na strani madžarske narodne skupnosti, ki pa do danes tega ni pripravila, je dejal Baluh.
Predsednik Obalne samoupravne italijanske narodne skupnosti Alberto Scheriani je ocenil, da so na nekaterih področjih šli naprej, kot na primer pri programu spodbujanja gospodarske podlage italijanske narodne skupnosti, na nekaterih področjih pa stagnirali. Zelo pomembno je financiranje kulturnih programov italijanske skupnosti, ki pa je v zadnjih letih po njegovih besedah na enaki ali podobni ravni, kar po njegovem ne omogoča razvoja, temveč le ohranjanje vsakoletnih programov.
Opozoril je tudi na pomanjkanje kadrov in financ za radijski in televizijski program za italijansko manjšino ter izpostavil potrebo po nujnem povečanju državne subvencije rtv-programom v tem letu. Kot eno večjih težav je izpostavil dvojezičnost v javni upravi, pri čemer je menil, da bi bilo treba točneje opredeliti uporabo dvojezičnih obrazcev v javni upravi, delovanje e-uprave v italijanskem jeziku ter organizirati izobraževanje javnih uslužbencev na dvojezičnih območjih.
Tudi v Pomurski madžarski samoupravni narodni skupnosti poudarjajo, da je z ustavnimi in zakonskimi določili na visoki ravni opredeljena uporaba jezikov narodnih skupnosti kot uradnih jezikov na dvojezičnih območjih. A na žalost temu ne sledi praksa in obstaja velik problem v doslednem izvajanju sprejetih obveznosti tako s strani državnih organov kot lokalnih skupnosti, je poudarila predstavnica omenjene narodne skupnosti.
Še vedno je razkorak med pravnoformalno ureditvijo posebnih pravic narodnih skupnosti in izvajanjem v praksi, je na koncu povzel predsednik komisije Ferenc Horvath in se zavzel za nujno potrebno izobraževanje javnih uslužbencev na narodnostno mešanih območjih.
Komisija je med drugim potrdila še predlog programa in načina dela komisije za mandatno obdobje 2018 do 2022.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki