četrtek, 28.3.2019
Ljubljana, 28. marca (STA) - Vlada je na današnji seji za obravnavo v DZ po skrajšanem postopku pripravila predlog novele zakona o socialnem varstvu, ki kot novo socialnovarstveno storitev določa ustrezno podporo žrtvam kaznivih dejanj in njihovim družinskim članom, kot jo določa evropska direktiva.
Nova socialnovarstvena storitev bo po pojasnilu vlade zagotovila strokovno obravnavo s strokovnim svetovanjem. Ta zajema prepoznavanje stiske upravičenca, seznanjanje, usmerjanje in vodenje, da bi žrtvi kaznivega dejanja omogočili ustrezno psihološko, socialno in finančno izboljšanje položaja, v katerem se je znašla zaradi kaznivega dejanja. Natančnejša ureditev pa bo sledila v dopolnjenem pravilniku o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev.
Pravilnik bo jasno napotil na specialistične storitve, ki se lahko zagotavljajo s socialnovarstvenimi programi. Prav tako se lahko specialistične storitve zagotavljajo z drugimi zakoni, denimo z zakonom o preprečevanju nasilja v družini.
Prav tako bo dopolnjen pravilnik o sofinanciranju socialnovarstvenih programov, kjer bo med področja, ki jih pokrivajo socialnovarstveni programi, umeščeno tudi področje podpore žrtvam kaznivih dejanj.
Evropska komisija je Sloveniji že leta 2016 izrekla opomin, ker direktive ni ustrezno prenesla v svoj pravni red. Podaljšani rok za prenos se bo iztekel 9. aprila.
V Sloveniji je bilo v letu 2016 policiji prijavljenih 61.574 kaznivih dejanj. Po podatkih ministrstva za pravosodje pa je bilo leta 2016 42.430 žrtev kaznivih dejanj, od tega 16.390 žensk, 1649 otrok in 5014 starih nad 65 let.
V letu 2016 je bilo 356 kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, 31 kaznivih dejanj trgovine z ljudmi in prav toliko tudi umorov oziroma kaznivih dejanj s smrtjo.
Po predvidevanjih bodo podporo v skladu s predlogom potrebovale in iskale predvsem žrtve kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, kaznivih dejanj nasilja in kaznivih dejanj, ki posegajo v telesno nedotakljivost žrtve.
Po podatkih, ki jih je Slovenija leta 2016 poslala na Evropsko komisijo, so centri za socialno delo obravnavali 3665 žrtev. Beležili so 2751 primerov nasilja v družini, v katerih so bili žrtve odrasli, in 977 primerov, v katerih so bili žrtve otroci. V dveh kriznih centrih za odrasle žrtve nasilja, ki delujeta v okviru centrov za socialno delo, je bilo 253 uporabnikov.
V socialnovarstvenih programih, ki jih izvajajo nevladne organizacije, je bilo v varnih hišah in kriznih centrih 715 uporabnikov. V programih za svetovanje je bilo 2310 uporabnikov, v telefonskem svetovanju pa so prejeli 3090 klicev.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki