ponedeljek, 11.3.2019
Ljubljana, 11. marca (STA) - Stranka SMC po odhodu Jureta Lebna zaradi afere z maketo drugega tira Divača-Koper za ministra za okolje in prostor predlaga državnega sekretarja Simona Zajca. Če bo potrjen, bo deseti okoljski minister v zgodovini Slovenije, čakajo pa ga številna odprta področja, npr. odpadki, prenova zakona o vodah ter sanacija otroških igrišč v Celjski kotlini.
Leben se je takoj ob začetku mandata lotil številnih okoljskih problemov, a večine projektov ni uspel dokončati.
Tako njegovega naslednika čaka ureditev problematike odpadkov. Po kriznih razmerah, ki so vladale lani poleti, so pri številnih komunalah in ob pokopališčih še vedno nakopičeni kupi odpadne embalaže in odpadnih sveč. Na podlagi zakona o interventnem odvozu odpadne embalaže in odpadnih sveč je ministrstvo objavilo javno naročilo za izbiro podjetij, ki bodo smeti odpeljala, a so rok za oddajo ponudb že večkrat podaljšali, nazadnje do 20. marca, tako da je do dejanskega odvoza še dolga pot.
Tudi sicer mora biti zaradi omejene veljave interventnega zakona področje odpadkov prioriteta vsakega novega ministra ali ministrice. Leben se je odločil to področje urediti v ločenem zakonu o odpadkih, začel je že javna posvetovanja na to temo, novi zakon pa naj bi vlada sprejela do poletja. Med drugim naj bi ta zakon prinesel odgovore na zahtevna vprašanja, ali naj imamo v Sloveniji zgolj eno družbo za ravnanje z odpadki in ali potrebujemo sežigalnico.
Leben je napovedoval tudi spremembe zakona o varstvu okolja. V njem naj bi prioritetno uredili področja sanacije degradiranih območij in stečajev povzročiteljev onesnaženja. Zakon naj bi, kot je poudarjal Leben, prinesel podlage in finančna sredstva za reševanje nastalih izzivov, vzpostavil naj bi tudi namenski sklad za sanacijo degradiranih območij.
Tudi sicer je bila sanacija degradiranih območij, kot sta Celjska kotlina in Mežiška dolina, za Lebna ena od prednostnih nalog. V letu 2019 naj bi tako ministrstvo saniralo igrišča petih celjskih vrtcev, za izvedbo teh sanacij pa je predvideno okoli milijon evrov iz državnega proračuna. Leta 2020 načrtujejo sanacijo še petih igrišč.
Na ramena ministrstva za okolje in prostor je padlo tudi spreminjanje zakona o vodi. To vprašanje je bilo ključno v primeru Magnine lakirnice v občini Hoče-Slivnica oziroma ustreznosti njenega delovanja na vodovarstvenem območju. Na ministrstvu za okolje in prostor so napovedali, da bodo osnutke sprememb zakona o vodah javnosti predstavili v drugi polovici leta, z njimi pa naj bi zagotovili, da bo zakonodaja za vse investitorje jasna.
Na vlado pritiskajo tudi predstavniki kampanje Rešimo Muro, potem ko je Leben kljub nezadovoljstvu investitorja, družbe Dravske elektrarne Maribor, in krovnega Holdinga Slovenske elektrarne napovedal, da hidroelektrarn na Muri ne bo.
V medresorsko usklajevanje je podal tudi predlog, da se zaustavi državni prostorski načrt za gradnjo hidroelektrarne na reki Muri, a se to usklajevanje po navedbah nevladnih organizacij očitno namerno zavlačuje. "Po odgovorih, ki jih dobivamo od vladnih služb, upravičeno tudi sklepamo, da vlada nima namena izpolniti zaveze o zaščiti reke Mure, kot je to zapisano v koalicijskem sporazumu," so zapisali v pismu za javnost, poslanem danes.
Pred okoljskim ministrstvom in vlado je letos tudi naloga priprave dolgoročne podnebne strategije Slovenije do leta 2050. Leben se je zavzemal za ambiciozno podnebno politiko, priprava strategije pa naj bi bilo eden od glavnih pokazateljev, ali je področje okolja končno stopilo iz sence drugih resorjev. V njej bo namreč država morala odgovoriti na številna neprijetna vprašanja, kot je tisto o morebitnem predčasnem zaprtju Termoelektrarne Šoštanj.
Nad okoljskim resorjem je sicer v zgodovini samostojne Slovenije doslej bdelo devet ministrov oz. ministric. Od osamosvojitve do leta 1994 ga je vodil Miha Jazbinšek, nato do leta 2000 Pavel Gantar. Leta 2000 je na stolček sedel Andrej Umek, ki ga je kmalu nasledil Janez Kopač. Mandat tega je trajal do leta 2004.
Naslednja štiri leta je na stolčku sedel Janez Podobnik, pol manj časa pa je zdržal Karel Erjavec, ki je služboval v letih od 2008 do 2010. Od 2010 do 2012 je bil okoljski minister Roko Žarnić, nato pa je štiriletni mandat odslužila Irena Majcen. Jure Leben je položaj nastopil leta 2018, a je zdržal le približno pol leta.
Premier Marjan Šarec je sicer po Lebnovem odstopu trdil, da v državi najmanj zadnjih 15 let nismo imeli tako dobrega ministra na resorju okolja in prostora.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki