ponedeljek, 11.2.2019
Ljubljana, 11. februarja (STA) - Odbor državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) je danes v drugem branju na nujni seji dopolnil predlog zakona o ratifikaciji pristopnega protokola Severne Makedonije k Natu, da bo stopil v veljavo petnajsti dan po objavi v uradnem listu. O zakonu bo DZ na izredni seji glasoval v torek, je pred tem danes odločil kolegij predsednika DZ.
Dopolnilo je vložila poslanska skupina NSi, potem ko je zakonodajno-pravna služba parlamenta v mnenju opozorila, da zakon v 4. členu določa krajši uveljavitveni rok - dan po objavi v uradnem listu - kot ga določa ustava za mednarodne pogodbe. Ta za uveljavitev določa petnajsti dan po objavi v uradnem listu. Poslancem je zakonodajno-pravna služba dala v premislek, ali je skrajšanje roka ustrezno glede na vsebino in namen.
Člani odbora so po nekajminutni prekinitvi seje dopolnilo NSi podprli s 15 glasovi za in nobenim proti. Predlog zakona pa so potrdili s 15 glasovi za in enim proti.
Zunanji minister Miro Cerar je pred tem na seji odbora dejal, da si želi, da bi zakon začel veljati že dan po objavi v uradnem listu in ne v 15 dneh, kot to določa ustava, saj si želijo, da bi prišlo do čimprejšnje ratifikacije. Če pa so pravni razlogi drugačni, je seveda treba spoštovati pravo, je dejal.
Poslanec NSi Matej Tonin je vložitev dopolnila pojasnil z željo NSi, da bi bil zakon ratificiran na ustavno nesporen način. Poudaril je, da dopolnilo ne vpliva na položaj Makedonije, saj bo Slovenija še naprej med prvimi članicami Nata, ki bo ratificirala protokol. Napovedal je, da bodo poslanci NSi zakon podprli ter v imenu NSi izrekel dobrodošlico Severni Makedoniji v Natu. Izpostavil je prepričanje NSi, da lahko samo pot v evroatlantske povezave zagotavlja mir na Zahodnem Balkanu.
Minister Cerar je v uvodnem govoru še izpostavil, da Slovenija s sklicem seje pošilja Makedoniji močno politično sporočilo podpore pri vstopu v Nato, kot tudi krepitve prijateljskih vezi med državama. Spomnil je, da je Slovenija Makedonijo vedno, tudi aktivno, podpirala na tej poti, zato želi tudi med prvimi članicami Nata ratificirati protokol. Začenja se novo obdobje sodelovanja z Makedonijo v Natu, je dodal. Minuli teden je namreč dobila status opazovalke v zavezništvu brez pravice glasovanja, ko so veleposlaniki 29 članic podpisali protokol. Čestital je Skopju in Atenam za pogum ob sklenitvi prespanskega sporazuma.
Poslanec Janez Janša (SDS) je ocenil, da ni pomembno, kdaj bo zakon stopil v veljavo, saj Makedonija ve, da jo Slovenija podpira. Veseli se, da Makedonija ta del poti v Nato končuje, je dodal ter napovedal, da bodo poslanci SDS z veseljem glasovali za. Izpostavil je, da je članstvo v Natu, kot tudi v EU, enoten cilj Makedoncev že 20 let, in tako zavrnil pomisleke poslanca Primoža Siterja iz Levice, češ da so na lanskem referendumu o prespanskem sporazumu z "bojkotom" referenduma oziroma prenizko udeležbo Makedonci zavrnili članstvo.
Je pa Janša opozoril, da bo minilo precej več časa, preden bodo imeli na mizi predlog zakona o ratifikaciji vstopa Makedonije v Evropsko unijo. Makedonci so namreč na poti v Nato in EU morali spremeniti ime države, torej plačati visoko ceno, ki je povzročila delitve v državi. Lahko pa bi se izkazala za previsoko ceno, če bo na letošnjih volitvah v Grčiji opozicija, kot kaže verjetno zmagala in kot je napovedala, blokirala Makedonijo pri približevanju EU že pri odpiranju prvih poglavij. To bi lahko ogrozilo stabilnost v Makedoniji, s tem pa tudi v članici Nata, je opozoril.
Poslanci so sicer večinoma, z izjemo Levice, izrazili dobrodošlico Makedoniji v Natu, ob tem pa izpostavili, da jo je Slovenija pri njenem približevanju v EU in Nato stalno podpirala.
Pred tem je kolegij predsednika DZ za torek ob 10. uri sklical izredno sejo DZ, na kateri bodo glasovali o predlogu zakona. Sklic je predlagala skupina 75 poslancev s prvopodpisanim Branetom Golubovićem (LMŠ), je povedal predsednik DZ Dejan Židan. Dodal je, da bo predsednik makedonskega parlamenta Talat Xhaferi, ki je na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji, poslance DZ nato nagovoril po koncu izredne seje.
Pričakovati je, da bo DZ protokol ratificiral, tako da bo po Grčiji Slovenija postala druga članica zveze Nato, ki ga bo ratificirala. Po ratifikaciji v vseh 29. članicah zavezništva bo Makedonija z novim imenom Republika Severna Makedonija v skladu s prespanskim sporazumom postala 30. članica Nata. Po pričakovanjih naj bi se to zgodilo v letu dni.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik