torek, 5.2.2019
Bruselj, 05. februarja (STA) - Evropska komisija je danes predlagala začetek pogajanj z ZDA za zagotovitev hitrejšega dostopa do elektronskih dokazov v tej državi. Sedaj je povprečen čas posredovanja zahtevanih podatkov deset mesecev, komisija ga želi skrajšati na deset dni.
Elektronski dokazi so različni podatki v elektronski obliki, ki so pomembni pri preiskovanju in pregonu kaznivih dejanj, na primer elektronska pošta, tekstovna sporočila, fotografije in video posnetki, shranjeni na strežnikih ponudnikov spletnih storitev.
Približno 85 odstotkov preiskav kaznivih dejanj vključuje elektronske dokaze in od tega je v približno dveh tretjinah potrebna pomoč pravosodnih organov zunaj EU, kažejo podatki komisije.
Trenutno je elektronski dokaz iz tretje države mogoče pridobiti na podlagi konvencije o sodelovanju z organi pregona zunaj unije, vendar so ti postopki običajno dolgotrajni in niso prilagojeni izzivom digitalne dobe.
Ponudnikom storitev v ZDA, ki z evropskimi organi pregona sedaj sodelujejo na prostovoljni osnovi, se po ameriškem zakonu ni vselej dovoljeno neposredno odzvati na evropsko zahtevo po dostopu do elektronskih dokazov.
Povprečen čas čakanja na zahtevane podatke je sedaj deset mesecev, v skladu z novim predlogom komisije pa naj bi se EU in ZDA pogajali o sodelovanju, ki bi zagotovil dostop do elektronskih dokazov v desetih dneh.
Komisija je danes predlagala tudi mandat za pogajanja v imenu EU o posodobitvi konvencije iz Budimpešte, ki je temelj mednarodnega sodelovanja v boju proti kibernetskemu kriminalu in vključuje več kot 60 držav.
Cilj EU v pogajanjih je prav tako olajšati dostop do elektronskih dokazov z zagotovitvijo neposrednega sodelovanja organov pregona s ponudniki storitev in drugimi organi ter zagotoviti močnejšo zaščito osebnih podatkov.
Oba predloga je komisija posredovala članicam EU, ki morajo sprejeti uradno odločitev, s katero pooblastijo komisijo, da začne pogajanja na podlagi teh mandatov.
Pravosodni ministri EU so sicer decembra lani dosegli načelni dogovor o novih pravilih, ki naj bi sodnim organom pri preiskovanju terorističnih in drugih kaznivih dejanj zagotovila hitrejši čezmejni dostop do elektronskih dokazov.
Ta dogovor, ki je sicer šele izhodišče članic unije za pogajanja z Evropskim parlamentom, namreč sodnim organom omogoča, da te dokaze zahteva neposredno od ponudnika storitev v drugi članici.
Gre za evropsko različico ameriškega zakona Cloud Act (Cloud pomeni Clarifying Lawful Overseas Use of Data), ki je bil na hitro in potiho sprejet marca lani, pripet k zakonodaji o proračunu, pomembni za normalno delovanje ameriške vlade.
Evropska komisija je hitro sprejetje ameriškega zakona marca lani obžalovala, saj da je ta zožilo manevrski prostor za potencialno skladno rešitev, ki bi ustrezala EU in ZDA.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki