Portal TFL

STA novice / Predlogu spremembe zakona o gasilstvu se v DZ obeta zavrnitev

sreda, 19.12.2018

Ljubljana, 19. decembra (STA) - Državni zbor na današnji seji razpravlja o predlogu dopolnitev zakona o gasilstvu, s katerim želi SDS dopolniti status operativnega prostovoljnega gasilca. Sodeč po predstavitvah stališč poslanskih skupin predlog v DZ nima zadostne podpore. Podpirajo ga namreč le v SDS, NSi in SNS, medtem ko se bodo v DeSUS o morebitni podpori še odločili.

S predlaganimi dopolnitvami bi po besedah Žana Mahniča iz SDS status operativnega prostovoljnega gasilca opredelili kot odnos med delodajalcem in gasilcem, s katerim se spodbuja zaposlovanje gasilcev tako, da se delodajalcu zniža zavarovalne premije in omogoči davčne olajšave. Predlog določa tudi, da bi se zaradi narave dela gasilcev zagotovila sredstva za njihovo zavarovanje in za preventivne zdravstvene preglede.

Poleg tega bi država prostovoljnim operativnim gasilcem zagotovila financiranje dodatnega zdravstvenega zavarovanja in za vsak dan izvajanja operativnih nalog gasilstva tudi dodatno pokojninsko zavarovanje.

Predlog dopolnitev zakona o gasilstvu namerava predvidoma do konca letošnjega leta v DZ vložiti tudi vlada. Hkrati je ministrstvo za obrambo pripravilo izhodišča za nov zakon o gasilstvu. Oboje je tudi razlog, da vlada predloga SDS ne podpira.

Iz podobnih razlogov so podporo zakonu odrekli v LMŠ. V slednji po besedah Jožeta Lenarta tudi ocenjujejo, da je v predlogu kršeno načelo pisanja jasnih in razumljivih predpisov, saj v njem ni razvidno, katere zavarovalne premije naj bi bile delodajalcu znižane, nejasnosti naj bi bile tudi pri davčni olajšavi in pri tem, kdo naj bi jih bil deležen. Podobnega mnenja so tudi v SAB in SD, kjer se tudi sprašujejo, ali ni osnoven namen predloga samopromocija SDS.

"V poslanski skupini SMC se ves čas zavzemamo za izboljšanje stanja na področju gasilstva, vendar izboljšanja stanja ne bomo dosegli s tovrstnimi predlogi, ki so vsebinsko in nomotehnično ne samo neprimerni, pač pa povsem prazni," je razlog, zakaj zakona v SMC ne bodo podprli, navedla Janja Sluga. V Levici bodo glasovali proti predlogu, saj se jim zdi nesprejemljivo, da želijo v SDS status prostovoljnega gasilca zreducirati na odnos med delodajalcem in gasilcem. "Taka dikcija je usmerjena proti vsem prostovoljnim gasilcem v Sloveniji," je dejal Boštjan Koražija.

Franc Jurša (DeSUS) je ocenil, da ima zakon kar nekaj pomanjkljivosti, pogrešajo tudi oceno finančnih posledic. Kljub temu je napovedal, da se bodo v DeSUS o podpori odločili ob koncu razprave.

"Če upoštevamo vse negospodarne izdatke, ki jih ima naš proračun, se zdi predlagani izdatek v gasilstvu kaplja v morje, a hkrati hvaležna ugodnost za operativne gasilce, zato bomo v SNS zakon podprli," pa je napovedal poslanec SNS Jani Ivanuša. Podobno je v imenu NSi napovedal Aleksander Reberšek. "Gasilci so premalo nagrajeni, lahko bi rekli, da so zapostavljeni, vlada pa jim le obljublja izboljšanje njihovega statusa," je navedel kot razlog.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window