sreda, 12.12.2018
Ljubljana, 12. decembra (STA) - Ministrstvo za okolje in prostor javnost vabi k sodelovanju v posvetovanju o posodobljeni predhodni oceni poplavne ogroženosti države. Ocena vključuje preveritev obstoječih območij pomembnega vpliva poplav in predlog določitve novih oz. dodatnih tovrstnih območij. Predlog predvideva opredelitev 21 novih področij.
Ministrstvo za okolje in prostor je posodobljeno predhodno oceno poplavne ogroženosti pripravilo v okviru izvajanja evropske poplavne direktive iz leta 2007. Namen te direktive je vzpostavitev okvirja za oceno in obvladovanje poplavne ogroženosti s ciljem zmanjšanja škodljivih posledic poplav na zdravje ljudi, okolje, kulturno dediščino in gospodarske dejavnosti.
Znotraj prvega cikla izvajanja direktive je Slovenija sprejela predhodno oceno poplavne ogroženosti, določila območja pomembnega vpliva poplav, za njih pripravila karte poplavne nevarnosti in karte poplavne ogroženosti ter izdelala načrt zmanjševanja poplavne ogroženosti.
V letu 2016 se je začelo izvajanje drugega cikla. Prva izmed aktivnosti je pregled in posodobitev dokumenta predhodne ocene. Glede na šest kategorij ranljivosti (zdravje ljudi, kulturna dediščina, okolje, gospodarske dejavnosti, socialna in gospodarska javna infrastruktura) in ostale posodobitve je ministrstvo pregledalo in analiziralo 61 obstoječih območij pomembnega vpliva poplav.
V predlogu želi ministrstvo s seznama obstoječih območij pomembnega vpliva poplav v celoti ali delno odstraniti 12 območij: Dobrova - Brezje pri Dobrovi, Ljubljana - severovzhod, Rožno - Brestanica - Krško, Lendava, Gameljne (delno), Nazarje (delno), Rimske Toplice, Sava, Kamna Gorica (delno), Begunje na Gorenjskem (delno), Ptuj in Vojnik.
Dokončna odločitev o ohranitvi ali neohranitvi navedenih 12 obstoječih območij pomembnega vpliva poplav bo sprejeta po izvedeni javni razpravi in glede na odzive, so pojasnili.
Vlada je pripravila tudi predlog novih oz. dodatnih območij pomembnega vpliva poplav, na katerem je 21 krajev. To so Ruše, Horjul, Ig, Bitnje-Žabnica, Cerklje na Gorenjskem, Žalec, Velenje, Slovenj Gradec, Mežica, Radeče, Cerknica, Vrhnika, Žiri, Jesenice, Lavrica-Škofljica, Ljubljana-Bizovik, Ljubljana-Podutik, Ljubljana-Dravlje, Trzin, Jarše-Radomlje ter Kočevje.
Zainteresirane javnosti na ministrstvu vabijo, da na gradiva podajo pripombe, komentarje, predloge in pobude do vključno 20. decembra.
V nadaljevanju drugega cikla izvajanja EU poplavne direktive bo sicer sledila še preveritev in morebitna izdelava kart poplavne nevarnosti in kart poplavne ogroženosti za posodobljen nabor območij pomembnega vpliva poplav do konca leta 2019 in priprava posodobitve načrta zmanjševanja poplavne ogroženosti do konca leta 2021.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki