ponedeljek, 19.11.2018
Bruselj, 19. novembra (STA) - EU uvaja nova pravila v schengenskem informacijskem sistemu (SIS), katerih cilj je predvsem krepitev boja proti terorizmu in hudim kaznivim dejanjem. Novosti oz. spremembe v mehanizmih obveščanja v sistemu, ki jih je danes sprejel Svet EU, naj bi zagotovile varnost po vsej EU in pomagale upravljati migracije.
Nova pravila v schengenskem informacijskem sistemu zadevajo sodelovanje policij in pravosodja v kazenskih zadevah, mejni nadzor ter vračanje državljanov tretjih držav, ki se na ozemlju EU nahajajo nezakonito, so danes sporočili v Bruslju.
Pravila pri tem prinašajo nove kategorije v mehanizmih obveščanja. Med drugim gre za dodatno kategorijo obveščanja za preiskovalne namene, ki bo omogočila zaslišanje posameznikov. Uvaja se tudi kategorija obveščanja o neznanih osumljencih ali iskanih osebah, kar bo omogočilo vnos prstnih odtisov teh domnevnih storilcev, odkritih na prizoriščih hudih kaznivih dejanj ali terorističnih incidentov, v schengenski informacijski sistem.
Nova je tudi kategorija preventivnega obveščanja o otrocih, ki jih ogroža ugrabitev s strani staršev, pa tudi o otrocih in drugih ranljivih skupinah ljudi, ki jim je treba zaradi njihove lastne zaščite preprečiti potovanje - gre na primer za primere, ko bi lahko potovanje vodilo v prisilno poroko, pohabljanje ženskih spolovil ali trgovino z ljudmi.
Poleg tega se uvaja tudi kategorija obveščanja, ki se nanaša na odločitve o vračanju državljanov tretjih držav, ki so na ozemlju EU nezakonito.
Nova pravila poleg tega širijo seznam predmetov, za katere je mogoče obveščanje v schengenskem informacijskem sistemu. Nanj bodo namreč po novem med drugim uvrščeni lažni dokumenti, vredni predmeti in informacijsko-tehnološka oprema.
Poleg tega bo obveščanje prek SIS glede prepovedi vstopa državljanov tretjih držav po novem obvezno.
Nova pravila prinašajo tudi možnost uporabe podob obraza v identifikacijske namene. Prav tako omogočajo vključitev profila DNK, s čimer naj bi olajšali identifikacijo pogrešanih oseb, ko ni na voljo njihovih prstnih odtisov, fotografij ali podob obraza oz. te niso primerne za identifikacijo.
Europol bo imel v okviru novih pravil dostop do vseh kategorij podatkov v SIS, države članice pa bodo morale Europol obvestiti o vseh namigih, ki jih bodo prejele v povezavi s terorističnimi dejanji. To naj bi Europolovemu Evropskemu centru za boj proti terorizmu omogočilo preveriti, ali v zvezi s tem v Europolovih bazah podatkov obstajajo še kakšne relevantne informacije.
V okviru svojih pristojnosti bo imela dostop do vseh kategorij obveščanja v SIS tudi Evropskega agencija za mejno in obalno stražo.
Nova pravila morajo sedaj potrditi še voditelji državi članic in Evropski parlament, v veljavo pa bodo stopila 20 dni po objavi v uradnem listu EU. V praksi bodo sicer polno zaživela šele, ko bodo izpolnjeni vsi zakonski in tehnični pogoji.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki