torek, 30.10.2018
Ljubljana, 30. oktobra (STA) - Banka Slovenije je po neuradnih navedbah Dela na ustavno sodišče vložila zahtevo za umik presoje ustavnosti dela novele zakona o Banki Slovenije, ki onemogoča presojo pravilnosti in smotrnosti praks nadzora centralne banke do novembra 2014. S tem bi lahko računsko sodišče revidiralo vlogo centralne banke v sanaciji bank.
V Banki Slovenije se zaenkrat na te navedbe niso odzvali.
Novela zakona, po kateri lahko računsko sodišče revidira pravilnost in smotrnost poslovanja Banke Slovenije v zadnjih 15 letih, je začela veljati lansko jesen. Po njej bi lahko sodišče presojalo pravilnost in smotrnost praks nadzora centralne banke do novembra 2014 oz. do uvedbe enotnega nadzora v območju evra, a je ustavno sodišče konec lanskega leta izvajanje zakona v tem delu zadržalo.
Banka Slovenije je takrat kot razlog za tak predlog ustavnemu sodišču navedla, da se s tem posega v njeno neodvisnost. Vendar pa je nato svet Banke Slovenije, v katerem od maja po odhodu guvernerja Boštjana Jazbeca ni več nikogar, ki je sodeloval v sanaciji bank konec leta 2013 in v letu 2014, sklenil, da bo prevetril vse sodne postopke, ki jih pelje na različnih področjih.
Med njimi je bila tudi preverba pravnih posledic umika omenjenega predloga na ustavno sodišče, je na javni javni predstavitvi konec septembra povedal viceguverner in začasni vodja Banke Slovenije Primož Dolenc, ko se je (neuspešno) potegoval za mesto guvernerja. "Ko bomo prepričani, da je pravilna ena odločitev ali druga, jo bomo sprejeli," je takrat dejal.
Ustavno sodišče je izvajanje zakona v tem delu začasno zadržalo, ker je ocenilo, da bi lahko nastale težko popravljive posledice, če bi se v nadaljnjem postopku izkazalo, da je ta določba zakona protiustavna, v nasprotnem primeru pa bo lahko računsko sodišče revizijo opravilo s časovnim zamikom.
Če bo začasno zadržanje izvajanja tega dela zakona res odpravljeno, bo računsko računsko sodišče lahko revidiralo odločitve Banke Slovenije glede sanacije bank v letu 2013, ki razburjajo del javnosti in kar je bil eden od namenov zakona. Večina poslanskih skupin je namreč ob njegovem sprejemu izrazila pričakovanje, da bo poročilo računskega sodišča lahko prispevalo k izračunu dejanske bančne luknje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki