petek, 12.10.2018
Ljubljana, 12. oktobra (STA) - Vrhovno sodišče je glede določanja vrednosti točke v odvetniški tarifi odločilo, da pristojni minister v okviru pooblastil nima pravice pravno nevezanega političnega veta na spremembe odvetniške tarife, ki jih predlaga Odvetniška zbornica Slovenije. Nasprotno bi namreč pomenilo, da se tarifa določa politično, kar pa je pravno nesprejemljivo.
Vrhovno sodišče je s svojo odločitvijo upravnemu sodišču naložilo, da opravi nov postopek in na podlagi glavne obravnave odloči v sporu med odvetniško zbornico in ministrom za pravosodje, ki izvira iz ministrove zavrnitve soglasja k spremembi odvetniške tarife, s katero bi se lahko spremenila vrednost točke, ki je podlaga za obračunavanje cen odvetniških storitev, so sporočili z vrhovnega sodišča.
Kot so navedli, odločitev vrhovnega sodišča pomeni, da je navedeni spor treba reševati po sodni poti, vendar pa je vprašanje, ali bo do spremembe odvetniške tarife prišlo, šele stvar vsebinske presoje in odločitve v nadaljnjem sodnem postopku oziroma sporazuma med strankama, če bi do njega prišlo v času sodnega spora.
Zakon o odvetništvu določa, da odvetniško tarifo sprejema Odvetniška zbornica Slovenije po predhodnem soglasju ministra, pristojnega za pravosodje. Pogoje in merila za spremembo tarife pa določa 13. člen dokumenta z naslovom Odvetniška tarifa, ki ga je sprejela odvetniška zbornica.
Po presoji vrhovnega sodišča glede na vsebino upoštevanih določb zakona o odvetništvu ter Odvetniške tarife ne gre za čisto političen proces abstraktne pravne regulacije. Odločitev ministra v zvezi z uresničevanjem javnega pooblastila s strani odvetniške zbornice ne more biti prepuščena njegovi prosti politični oceni, saj bi to pomenilo, da se 137. člen Ustave, ki ureja odvetništvo, uresničuje v popolni odvisnosti od politične volje nosilca izvršne funkcije.
Temu po navedbah sodišča sledi tudi veljavna pravna ureditev, saj so postopek in vsebinski razlogi kot podlaga za sprejetje sprememb vrednosti odvetniške točke pravno urejeni v dokumentu Odvetniška tarifa.
Vrhovno sodišče je navedlo še, da je odvetniški zbornici kot nosilki javnega pooblastila mogoče pritrditi, da ne varuje zgolj parcialnih interesov poklicnega združenja ali skupine, temveč ustavni položaj odvetništva, ki vpliva tudi na pravice strank v postopkih pred sodišči.
Glede na navedeno iz zakona o odvetništvu in Odvetniške tarife v povezavi s 137. členom ustave izhaja, da mora prizadeta stran tega javnopravnega razmerja v primeru kršitve te zakonske ureditve imeti možnost, da to uveljavlja s tožbo in da gre torej v tej zadevi za pravni spor, ki ga je treba razrešiti pred pristojnim sodiščem, to pa je sodiščem v upravnem sporu, še navaja vrhovno sodišče.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki