sreda, 20.12.2017
Ljubljana, 20. decembra (STA) - V SMC in SD so pripravili predlog sprememb zakona o javnem naročanju, s katerimi želijo delavce zaščititi pred kršitvami delovne in socialne zakonodaje s strani izvajalca javnega naročila ali njegovega podizvajalca. V zakon bi vnesli t.i. razvezni pogoj, ki bi jasno določil pogoje za razdrtje pogodbe o oddaji javnega naročila.
Prvopodpisana pod predlog novele zakona Janja Sluga iz SMC je danes na novinarski konferenci poudarila, da bi moralo biti vodilo javnega naročanja spoštovanje določb socialnega in delovnega prava. V novem zakonu o javnem naročanju, ki je v veljavi od lanskega aprila, je sicer že vgrajena pomembna socialna nota - denimo, da morajo imeti izbrani ponudniki poravnane obveznosti do delavcev. "Vendar pa mnoga javna naročila v praksi še vedno upoštevajo le najnižjo ceno," je opozorila poslanka.
Novela zakona je zato usmerjena k večji zaščiti delavcev, ki jim delodajalci kršijo pravice in na ta račun pridobivajo posle. Zdaj se javni naročniki po podpisu pogodbe pogosto ne informirajo več o poslovanju izvajalca storitve, kar lahko po besedah Sluge pripelje do tega, da je nek izvajalec velik davčni dolžnik, a še vedno opravlja storitve za javno upravo. Dogaja se tudi, da naročnik sicer ugotovi evidentne kršitve zakonodaje s strani izvajalca, a ne ukrepa, je dejala in dodala: "Pogosto se tudi bojijo tožb, zato vztrajajo pri pogodbah."
Ena ključnih predlaganih sprememb je tako nadomestitev socialne klavzule z uvedbo t.i. razveznega pogoja, kdaj pogodba o oddaji javnega naročila preneha veljati. "To pomeni, da socialna klavzula ni več opcija, pač pa je obveznost," je dejala poslanka.
S tem namenom je v predlogu novele zakona jasno določeno, kdaj pogodba o oddaji javnega naročila preneha veljati - to je takrat, ko sodišče ugotovi kršitev delovne, okoljske ali socialne zakonodaje, ali pa pristojni državni organ pri izvajalcu ali podizvajalcu ugotovil najmanj dve kršitvi in zanju izreče globo.
Poleg tega predlagajo nov člen, s katerim bi uredili problematiko v delovno intenzivnih storitvah, ki so se v letu in pol od uveljavitve zakona izkazale za najbolj problematične. Predlog novele zakona tako navaja 82 storitev s področja gradbeništva, strežbe, čiščenja, varovanja in cestnih prevozov, v katerih bi bilo obvezno polletno preverjanje obveznih pogojev za izključitev izvajalca.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki