STA novice / Brglez podporo noveli o financiranju izobraževanja veže na sprejetje dopolnila SMC
petek, 15.12.2017
Ljubljana, 15. decembra (STA) - Predsednik DZ Milan Brglez je pred glasovanjem DZ o noveli zakona o financiranju izobraževanja napovedal podporo dopolnilu SMC, s katerim bi določili 65-odstotno financiranje razširjenega programa zasebnih šol. Po njegovem mnenju gre za dober kompromis. Če dopolnilo ne bo sprejeto, pa Brglez napoveduje, da bo noveli nasprotoval.
Po Brglezovih ocenah je bila novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki jo je pripravilo pristojno ministrstvo, dobra, prav tako pa meni, da je približevalno dopolnilo skupine poslancev SMC dober kompromis, ki poleg uresničevanja ustavne odločbe tudi ne posega v pridobljene pravice. "To je namreč nujno, če želimo, da bo novela zaživela tudi v praksi," je navedel v sporočilu za javnost.
Ministrstvo je namreč predlagalo, da država obvezni del javnega programa v zasebnih osnovnih šolah financira 100-odstotno, razširjen javni program pa 85-odstotno. Odbor DZ je podprl predlog, po katerem razširjenega programa ne bi financirali, 12 poslancev SMC pa z dopolnilom predlaga, da ga financirajo v 65-odstotkih.
Brglez napoveduje, da bo podprl dopolnilo, novelo pa le, če bo slednje sprejeto. "Če dopolnilo ne bo sprejeto, pa bom - ker kot poslanec in predsednik DZ moram in želim spoštovati odločbo ustavnega sodišča in hkrati ne želim poseganja v pridobljene pravice - prisiljen glasovati proti zakonu", je dodal.
Brglez je sicer opozoril, da predlog novele, ki deli poslance in javnost, na sprejem čaka predolgo.
Spomnil je, da se je ves čas zavzemal za to, da bi zakon spremenili tako, da bi bil skladen z odločbo ustavnega sodišča. Tudi zato je imel, kot pravi, med postopkom več pogovorov s starši, ki imajo svoje otroke v zasebnih šolah, pa tudi s političnimi strankami, predstavniki zasebnih šol, s predstavniki slovenske Katoliške cerkve, apostolskim nuncijem, predstavniki javnih šol...
"Vse to sem počel v upanju, da bo razprava ob sprejemanju zakona čim bolj strokovna in čim manj ideološka. A da sem se zmotil, priča tudi današnja razprava v DZ," je pojasnil. Stranke politične desnice in politične levice so razpravo o zakonu, ki da bi morala biti obravnavana s posebno občutljivostjo in razumskim razmislekom, po njegovih ocenah spremenile v razpravo, "kjer se uporablja ideološko kladivo - bodisi levo ali desno -, vse s ciljem utrjevanja svojih ideoloških pozicij". "To me žalosti kot državljana, kot poslanca in kot predsednika DZ," je priznal Brglez.
Dodal je, da je vedno bil in bo na strani javnega šolstva, a meni, da je prav, da država skladno z ustavo in mednarodnimi zavezami podpira tudi zasebno iniciativo. "Svojega svetovnonazorskega pogleda namreč ne gradim na izključevalnosti, ampak na vključenosti in spoštovanju vseh," je navedel.
Poudaril je še, da se še vedno zavzema tudi za spremembo ustave glede tega vprašanja.
DZ bo o dopolnilih in noveli glasoval danes v okviru glasovanj.
Zadnje novice
-
Krški občinski svet z zeleno lučjo nadaljevanju projekta Jek 2, a z opozorilom (dopolnjeno)
16.2.2026 -
Krški občinski svet z zeleno lučjo nadaljevanju projekta Jek 2, a z opozorilom
16.2.2026 -
Sodišče še za mesec dni podaljšalo pripor osumljenemu napada na Šutarja
16.2.2026 -
Slovenija podpira predloge Bruslja za večjo integracijo kapitalskih trgov v EU
16.2.2026 -
Višje sodišče ni ugotovilo nepravilnosti pri dodeljevanju zadev na ljubljanskem okrožnem sodišču
16.2.2026 -
Svoboda s predlogom sprememb zakona o čezmejnem izvajanju storitev
16.2.2026 -
Vlada v nov poskus določitve prevlade javne koristi proizvodnje elektrike pri HE Mokrice
16.2.2026 -
V javni obravnavi podlaga za pomoč mladim kmetom
16.2.2026 -
Prihodnji teden v parlamentu: Poslanci na seji o ustanovitvi sklada za redke bolezni (ozadje)
15.2.2026 -
Prihodnji teden na sodiščih: Grah Whatmough s tožbo nad RTV zaradi razrešitve (ozadje)
15.2.2026 -
Ministrstvo in ZZZS v ugotavljanje vzrokov za razkorak pri izvajanju storitev dolgotrajne oskrbe
13.2.2026 -
Koalicija umaknila sporni del predloga sprememb za t. i. normirance (dopolnjeno)
13.2.2026