Portal TFL

STA novice / Ustavno sodišče zavrnilo pobude za oceno ustavnosti zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije

torek, 12.12.2017

Ljubljana, 12. decembra (STA) - Ustavno sodišče je sklenilo, da zavrne pobude Metoda Ropreta, Janeza Sodržnika, Bogdana Gabrovca in Mateja Erjavca za začetek postopka za oceno ustavnosti zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, pobudo Planinske zveze Slovenije pa je zavrglo.

Kot je razvidno iz sklepa sodišča, so pobudniki pobude vložili kot predsedniki različnih športnih organizacij (Odbojkarske zveze Slovenije, Olimpijskega komiteja Slovenije, Judo kluba Mežica, Športne zveze Ljubljana, Košarkarske zveze Slovenije), peta pobudnica pa je bila Planinska zveza Slovenije. Pobudniki so trdili, da jim 4. alineja 3. odstavka 10.a člena zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije neutemeljeno odreka pravico do sodelovanja pri delu Fundacije za financiranje športnih organizacij (FŠO).

Na podlagi izpodbijane določbe vodilni predstavniki športnih zvez ne morejo biti imenovani v svet FŠO, zaradi česar naj bi bila po njihovem mnenju izpodbijana ureditev v neskladju s pravico do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev in z načelom enakosti pred zakonom, saj naj bi jih postavljala v neenakopraven položaj v primerjavi z drugimi državljani.

Fundacijo upravlja svet FŠO, ki ima 17 članov, od tega jih 16 imenuje in razrešuje državni zbor, enega pa vlada. V skladu z izpodbijano določbo pa ne morejo biti člani sveta FŠO odgovorne osebe oziroma zastopniki v organizacijah, ki so prejemnice finančnih sredstev FŠO.

Po ugotovitvah sodišča zakonska prepoved članstva v svetu FŠO pomeni pravilo o nezdružljivosti opravljanja funkcije odgovorne osebe oziroma zastopnika v organizacijah, ki so prejemnice finančnih sredstev FŠO, in funkcije člana sveta FŠO. Gre za izključitev hkratnega opravljanja dveh funkcij oziroma za prepoved kopičenja funkcij, pri čemer je odločitev, katero funkcijo bo opravljal, v prosti odločitvi posameznika.

Izpodbijana ureditev preprečuje možnost, da bi posameznik, ki bi bil hkrati član sveta FŠO, ki odloča o dodelitvi javnih sredstev, in odgovorna oseba športne organizacije, ki želi ta javna sredstva pridobiti, zlorabil svoj položaj tako, da bi za športno organizacijo, katere odgovorna oseba je, pridobil več sredstev, kot bi ji sicer pripadala. Po presoji US preprečevanje konflikta interesov pri odločanju o dodelitvi javnih sredstev posamezni športni organizaciji pomeni razumen razlog za izpodbijano ureditev.

Upoštevaje navedeno in ker ustava posameznikom ne zagotavlja pravice do opravljanja katerekoli funkcije, še toliko manj pa do hkratnega opravljanja dveh funkcij, gre pri izpodbijani zakonski določbi za določitev načina izvrševanja pravice do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev, ne pa za njeno morebitno omejevanje. Tako je očitek pobudnikov o protiustavnem posegu v pravico do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev očitno neutemeljen, je navedlo sodišče.

Pobudo Planinske zveze Slovenije, ki jo je zastopal Bojan Rotovnik, pa so ustavni sodniki zavrgli, ker pobudnica, ki je društvo, glede na ustaljeno ustavnosodno presojo ne izkazuje pravnega interesa za začetek postopka ustavne presoje. V skladu s prakso imajo namreč društva pravni interes le za izpodbijanje predpisov, ki neposredno posegajo v njihove pravice, pravne interese ali pravni položaj. Za pobude, ki jih ti subjekti vlagajo v imenu svojih članov (na primer predsednika oziroma zastopnika) ali zaradi njihovih interesov, pa njihov pravni interes ni izkazan.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window