ponedeljek, 11.12.2017
Ljubljana, 11. decembra (STA) - Aktivisti Levice so danes v državni zbor prinesli 7000 podpisov, ki so jih zbrali v okviru peticije Dvignimo plače. Podpisi po njihovem mnenju izražajo ljudsko voljo za spremembe na tem področju. Poslanci bodo sicer v torek na redni seji obravnavali prav predlog Levice o dvigu osnovne plače na minimalno ter rast minimalne plače.
Organizatorji zbiranja in aktivisti so tako danes v družbi poslancev Levice predstavili razloge za dvig minimalne plače in nato zbrane podpise v podporo dvigu minimalne plače predali v državni zbor.
Eden izmed aktivistov Milan Mrđenović je novinarjem pred parlamentom pojasnil, da podpisi izražajo neko ljudsko voljo za spremembo na tem področju. "Da se delavske plače postavijo v ospredje slovenske politike. Stanje plač je zelo slabo in to je eden razlogov, da veliko mladih odhaja v tujino. Želimo, da jutri poslanci pametno odločajo o predlogu zakona, ki ga je vložila Levica," je še dodal.
Ob tem je izpostavil, da so plače v Sloveniji sicer visoke, a da je osnova minimalna. Opozoril je na veliko primerov, kjer osnovne plače ne dosegajo minimalne in ta šele z dodatki, ki pa se ne štejejo v pokojninsko osnovo, pride do zakonsko določene minimalne plače. "To lahko čez par desetletij, ko bodo šli ti v penzijo, povzroči velik problem," je opozoril.
V Levici se zavzemajo za to, da osnovne plače ne bi mogle biti nižje od minimalne plače, da se spremeni formulo za izračun minimalne plače in da se minimalna plača do leta 2019 zviša na 700 evrov neto. Kot je danes dodal vodja Levice Luka Mesec, naj bi se potem leta 2020 zvišala na 763 evrov neto.
V Levici pravijo, da je nedopustno, da ima 42.000 delavcev, ki delajo za polni delovni čas, osnovno plačo nižjo od minimalne, ki je trenutno postavljena pri 613 evrih neto. Predlagajo, da nobena osnovna plača ne bi smela biti nižja od minimalne plače in da bi se dodatki izplačevali k minimalni plači, ne pa kot razlika do minimalne plače.
Če bo njihov predlog sprejet, v kolektivnih pogodbah ne bo več smelo biti izhodiščnih plač, ki bi bile nižje od minimalne plače. Po navedbah Levice se večina kolektivnih pogodb v Sloveniji začne z osnovnimi plačami okoli 400 evrov, v javnem sektorju je 16 plačnih razredov nižjih od 613 evrov.
S predlaganim dvigom bi se izdatki javnega sektorja povečali za 40 milijonov evrov letno, a bi bilo po drugi strani zaradi splošnega dviga plač vsaj za 50 milijonov letno več vplačil v proračun, so še v Levici ocenili oktobra, ko so v državni zbor vložili predlog zakona o minimalni plači.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki