četrtek, 9.11.2017
Ljubljana, 09. novembra (STA) - Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o revidiranju, s katero naj bi se po besedah ministrice za finance Mateje Vraničar Erman zagotovilo višjo kakovost revizij računovodskih izkazov. Z njo se natančneje opredeljuje vloga pooblaščenih revizorjev, krepi njihovo neodvisnost in izboljšuje javni nadzor nad njimi.
Z novelo zakona se v slovenski pravni red prenaša evropsko direktivo na področju obveznega revidiranja, je na novinarski konferenci po seji vlade povedala ministrica. Ob tem je izrazila pričakovanje, da se bo z uveljavitvijo predlaganih rešitev zagotovilo višjo kakovost revizij, ki se izvajajo na območju Slovenije.
Spremembe direktive o obveznih revizijah za letne in konsolidirane računovodske izkaze so bile sprejete aprila 2014, potem ko je razkritje velikih izgub številnih bank v obdobju med letoma 2007 in 2009 med vlagatelji vzbudilo dvome o verodostojnosti in zanesljivosti revidiranih računovodskih izkazov tako bank kot drugih finančnih institucij in javnih družb.
Avtorji zakona pričakujejo, da se bo z uveljavitvijo novele zakona posledično prispevalo k večjemu zaupanju v to, da je delo revizorjev opravljeno strokovno in na visoki kakovostni ravni. To je velikega pomena glede na težo, ki jo ima revidiranje računovodskih izkazov v tržnem gospodarstvu, so sporočili s finančnega ministrstva.
Predlog novele zakona v skladu z zahtevami iz evropske ureditve temelji na dveh stebrih. Prvi zajema horizontalne ukrepe, ki veljajo za vse pooblaščene revizorje in revizijske družbe, ne glede na to, ali je revidirani subjekt javnega interesa ali ne, drugi steber pa zajema posebne ukrepe, ki so strožji in veljajo le za obvezno revizijo subjektov javnega interesa.
Za revizijo slednjih - to so podjetja, ki kotirajo na borzi, ter kreditne institucije in zavarovalnice - veljajo strožje zahteve, ker so možne negativne posledice napačnih navedb za delničarje, vlagatelje in širšo družbo običajno večje kot pri drugih vrstah podjetij.
Med horizontalnimi ukrepi, ki veljajo za vse subjekte, so med drugim uvedba strožjih zahtev glede zagotavljanja neodvisnosti, strokovne skrbnosti in odgovornosti pooblaščenih revizorjev in revizijskih družb, bolj informativno revizijsko poročilo, ki naj bi vlagateljem zagotavljalo ustrezne informacije o revidirani družbi, okrepitev pristojnosti in pooblastil Agenciji za javni nadzor nad revidiranjem, ki je odgovorna za javni nadzor nad revizijsko stroko, ter prenova režima sankcioniranja.
Samo za subjekte javnega interesa predlog novele zakona ob tem predvideva obvezno rotacijo pooblaščenih revizorjev in revizijskih družb vsakih deset let. Določa tudi seznam prepovedanih nerevizijskih storitev, ki jih pooblaščeni revizor ali revizijska družba ne more nuditi revidiranemu subjektu, predvideva okrepitev vloge in pristojnosti revizijske komisije, omejuje pristojbine za nerevizijske storitve ter zaostruje zahteve v zvezi z revizijskim poročanjem.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki