Video vabilo predavateljice Maje Lajevec
Pravni vidiki zasega dolžnikovih prejemkov v izvršilnem postopku, postopku osebnega stečaja in davčnem postopku
Trije krovni zakoni pokrivajo v naslovu izpostavljeno področje zasega dolžnikovih prihodkov - Zakon o izvršbi in zavarovanju (ZIZ), Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP) in Zakon o davčnem postopku. Vsi trije temu sredstvu poplačila namenijo le nekaj členov in se pri urejanju vprašanj sklicujejo na druge pravne predpise. Za pravilno razumevanje pravil o zasegu dolžnikovih prejemkov je treba poznati celotno materijo, ki področje ureja. O določenih vprašanjih sodne prakse ni, kar dodatno otežuje iskanje odgovorov in možnosti za pravilno postopanje. Razlogov je več: dolžniki zaradi slabega poznavanja področja, napak delodajalcev praviloma ne grajajo, upniki so v svojih možnostih nadzora zaradi varstva dolžnikovih osebnih podatkov omejeni, delodajalci v strahu pred finančno odgovornostjo zaradi napak raje ostajajo na varni strani in se z odprtimi vprašanji ne ukvarjajo, stečajni upravitelji pa ob pomanjkanju sodne prakse, časa in ob praviloma prazni stečajni masi pri odločitvah sledijo delodajalcem. Vsemu temu lahko dodamo še nedodelana zakonska pravila, zakonodajo, ki se hitro spreminja in precej različno ravnanje izvrševalcev v podobnih situacijah. Posledica je pravno področje, ki dnevno odpira vprašanja na katera uporabnikom sodna praksa ne daje odgovorov.
Na seminarju bosta predavateljici predstavili problematiko izvršbe na dolžnikove prihodke s strani vseh treh postopkov in sodno prakso tega področja. Enoznačnih odgovorov na vsa vprašanja povezana s to problematiko ni. S pomočjo dolgoletne prakse, pogovorov z uporabniki zakonov in tistimi, ki so dolžni skrbeti za pravilno realizacijo sklepov o izvršbi in sklepov o zasegu, bosta poizkušali odgovoriti na najpogostejša vprašanja tega področja, tako s teoretičnega vidika, kot s pomočjo praktičnih primerov. Za vsa vprašanja, ki se v praksi rešujejo različno, sta s pomočjo predpisov, obstoječe sodne prakse in dolgoletnih izkušenj iskali rešitve, ki so uporabne v praksi, ki odgovarjajo na aktualne dileme in bodo tistim, ki se z zasegom prejemkov ukvarjajo dnevno, v resnično pomoč
Seminar je namenjen vsem, ki imajo pri svojem delu opravka z zasegom dolžnikovih prihodkov.
Predpisi, ki so pomembni za razumevanje področja izvršbe na dolžnikove prejemke.
Primerjava postopkov zasega dolžnikovih prejemkov v izvršbi, postopku osebnega stečaja in davčnem postopku, primerljivost ureditev in temeljne razlike, ki jih uporabniki morajo poznati.
Prejemki izvzeti iz izvršbe po 101. členu ZIZ:
Prejemki na katere je mogoče seči v omejenem obsegu - 102. člen ZIZ:
Upravno izplačilna prepoved in vprašanja, ki se v zvezi z njo pojavljajo v izvršbi in stečaju:
Ustavitev izvršbe na plačo v izvršilnem postopku in ustavitev zasega v stečajnem postopku.
Odgovori na več kot 30 vprašanj iz prakse, ki so povezani z različnimi vidiki prisilnega zasega dolžnikovih prejemkov in odgovori na vprašanja udeležencev.
Maja Lajevec, univerzitetna diplomirana pravnica, 10 let sodnica na izvršilnem oddelku Okrajnega sodišča v Ljubljani in skoraj 3 leta sodnica na specializiranem Stečajnem oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani. Predavateljica in avtorica številnih strokovnih člankov iz področja stečajnega in izvršilnega postopka, ter ena od avtoric urejene stečajne sodne prakse e-paketa dr. Nine Plavšak.
Elizabeta Žgajnar, univerzitetna diplomirana pravnica, od leta 2008 sodnica na izvršilnem oddelku Višjega sodišča v Ljubljani. Pred tem je bila sodnica na Okrožnem sodišču v Ljubljani na oddelku za gospodarsko sodstvo, še prej pa osem let okrajna sodnica na izvršilnem oddelku Okrajnega sodišča v Ljubljani. Je sodnica z bogatimi izkušnjami izvršilnega postopka pridobljenimi na prvi in pritožbeni stopnji. S svojim znanjem in izkušnjami zna teorijo in sodno prakso uporabiti pri reševanju konkretnih težav povezanih s hitro spreminjajočim izvršilnim postopkom.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik