Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Pitamičev meč – zaključek po zaključku

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Dean Zagorac
Datum
18.06.2024
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani je 14. junija 2024 potekala predstavitev knjige Law and Revolution: Past Experiences, Future Challenges (Pravo in revolucija: pretekle izkušnje in prihodnji izzivi), ki so jo uredili predsednik Ustavnega sodišča RS in profesor na PF Univerze v Ljubljani Matej Accetto, profesorica na PF Univerze v Ljubljani Katja Škrubej in profesor na PF Univerze New York ter dopisni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) Joseph H. H. Weiler. Knjiga je izšla pri ugledni mednarodni založbi Routledge, ki se ponaša s skoraj 200-letno tradicijo izdajanja akademskih knjig in revij.
BESEDILO
Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani je 14. junija 2024 potekala predstavitev knjige Law and Revolution: Past Experiences, Future Challenges (Pravo in revolucija: pretekle izkušnje in prihodnji izzivi), ki so jo uredili predsednik Ustavnega sodišča RS in profesor na PF Univerze v Ljubljani Matej Accetto, profesorica na PF Univerze v Ljubljani Katja Škrubej in profesor na PF Univerze New York ter dopisni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) Joseph H. H. Weiler. Knjiga je izšla pri ugledni mednarodni založbi Routledge, ki se ponaša s skoraj 200-letno tradicijo izdajanja akademskih knjig in revij. Predstavljena je bila na dogodku »Pitamičev meč – zaključek po zaključku«, ki je tudi sklepni dogodek svečanosti ob 100. obletnici Pravne fakultete Univerze v Ljubljani in slavnega otvoritvenega govora prvega dekana Pravne fakultete Leonida Pitamica leta 1919 ob takrat novoustanovljeni Univerzi v Ljubljani in Pravni (takrat Juridični) fakulteti. Avtorice in avtorji razprav znanstvene monografije so na povabilo slovenskih kolegic in kolegov – in skupaj z njimi – sodelovali večinoma že na istoimenski mednarodni konferenci marca 2020. Kot so pojasnili organizatorji dogodka, Pitamičev meč, prispodoba za revolucijo v prav posebnem pomenu, ki je iz rok alegorije Pravičnosti položen v roke sodnika, ostaja tako kot ta spremljevalka osrednjih pravnih prostorov, vse do danes njegovo nepogrešljivo vodilo.

»Pravo in revolucija nista najbolj pričakovana sopotnika. Vabita nas k premisleku, da včasih pride do trka nasprotij – prava in revolucije, reda in kaosa, razuma in sile, pravičnosti in maščevanja, zaupanja in nezaupanja,« je na dogodku spomnil prof. Accetto.

Knjiga je zbirka razprav devetnajstih pravnih mislecev, tako domačih kot tudi tujih, ki preučujejo razmerje med pravom in revolucijo. Rdeča nit knjige tako sledi besedilu Pitamičevega predavanja, prispevki pa so razvrščeni pod petimi naslovi, ki obravnavajo pravo in revolucijo, izzive, ki jih pred pravo postavljajo različne politične ali tehnološke preobrazbe in vpliv globalizacije, pri čemer zadnji prispevki vnovič ocenjujejo pravo, njegove metodologije in tradicionalne paradigme, vključno z izzivi, ki jih pravu postavlja nedavna pandemija covida-19. Avtorji poleg tega s svojimi prispevki vzpostavljajo intelektualne mostove med srednjeevropsko pravno tradicijo in širšimi mednarodnimi pravnimi tokovi.

Poleg urednikov knjiga združuje več raziskovalk in raziskovalcev iz najuglednejših akademskih okolij, kot so: Jeremias Adams Prassl (Univerza v Oxfordu), Maria João Antunes (Univerza v Coimbri), Elaine Fahey (City University of London), Dieter Henrich (Univerza v Regensburgu), William Ian Miller (Univerza v Michiganu), Paul Oberhammer (Univerza na Dunaju), Thomas G. Olechowski (Univerza na Dunaju), Nicola Padfield (Univerza v Camridgeu), Marijan Pavčnik (Univerza v Ljubljani), Danny Pieters (Katoliška univerza v Leuvenu), Alenka Šelih (Univerza v Ljubljani), Joseph (Jože) Straus (Inštitut Maxa Plancka za Inovacije in konkurenco), Grega Strban (Univerza v Ljubljani), Roberto Toniatti (Univerza v Trentu) in Jan Wouters (Katoliška univerza v Luevenu).

Kot osrednji govornik na dogodku je spregovoril tudi zaslužni profesor nekdanji dekan Pravne fakultete in izredni član SAZU Janez Kranjc, ki je prisotne nagovoril s premislekom o vlogi prava v obdobjih družbenih pretresov. »Raznolikost tem, ki jih pokriva knjiga, kaže na to, da je pravo danes še vedno soočeno z izzivi in da so številni koncepti, ki smo jih še pred kratkim jemali za samoumevne, čedalje bolj nejasni in negotovi,« je poudaril prof. Kranjc in spomnil: »Pitamic si je prizadeval definirati vladavino prava v času pretresov in opozoril, da je ta bistvena za zagotavljanje formalne kontinuitete pravnega reda, kar je bistveno za miren razvoj nacije.«

V razpravi ob predstavitvi knjige so poleg njenih urednikov in nekaterih avtorjev sodelovali še Nicola Padfield , Maria João Antunes, Elaine Fahey in Jože Straus, ki so s svojimi razmišljanji poglobili razumevanje povezav med pravom in družbenimi spremembami.

Dogodek ni le omogočil vpogleda v bogato znanstveno razpravo, temveč je tudi utrdil mednarodni ugled Pravne fakultete Univerze v Ljubljani. V prihodnjih dneh bo knjiga po zaslugi sourednika Josepha H. H. Weilerja in njegovega Jean Monnet Centra prosto dostopna v elektronski obliki, kar bo širšemu krogu bralcev omogočilo lažji dostop do njenih bogatih vsebinskih razprav.

S srečanjem, ki je združilo vodilne pravne strokovnjake, Univerza v Ljubljani nadaljuje svojo tradicijo kot stičišče pomembnih akademskih razprav in refleksij, ki prispevajo k širšemu razumevanju pravnih in družbenih vprašanj današnjega časa.

Več o knjigi na: https://www.routledge.com/9781032350035

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window