»Pravo in revolucija nista najbolj pričakovana sopotnika. Vabita nas k premisleku, da včasih pride do trka nasprotij – prava in revolucije, reda in kaosa, razuma in sile, pravičnosti in maščevanja, zaupanja in nezaupanja,« je na dogodku spomnil prof. Accetto.
Knjiga je zbirka razprav devetnajstih pravnih mislecev, tako domačih kot tudi tujih, ki preučujejo razmerje med pravom in revolucijo. Rdeča nit knjige tako sledi besedilu Pitamičevega predavanja, prispevki pa so razvrščeni pod petimi naslovi, ki obravnavajo pravo in revolucijo, izzive, ki jih pred pravo postavljajo različne politične ali tehnološke preobrazbe in vpliv globalizacije, pri čemer zadnji prispevki vnovič ocenjujejo pravo, njegove metodologije in tradicionalne paradigme, vključno z izzivi, ki jih pravu postavlja nedavna pandemija covida-19. Avtorji poleg tega s svojimi prispevki vzpostavljajo intelektualne mostove med srednjeevropsko pravno tradicijo in širšimi mednarodnimi pravnimi tokovi.
Poleg urednikov knjiga združuje več raziskovalk in raziskovalcev iz najuglednejših akademskih okolij, kot so: Jeremias Adams Prassl (Univerza v Oxfordu), Maria João Antunes (Univerza v Coimbri), Elaine Fahey (City University of London), Dieter Henrich (Univerza v Regensburgu), William Ian Miller (Univerza v Michiganu), Paul Oberhammer (Univerza na Dunaju), Thomas G. Olechowski (Univerza na Dunaju), Nicola Padfield (Univerza v Camridgeu), Marijan Pavčnik (Univerza v Ljubljani), Danny Pieters (Katoliška univerza v Leuvenu), Alenka Šelih (Univerza v Ljubljani), Joseph (Jože) Straus (Inštitut Maxa Plancka za Inovacije in konkurenco), Grega Strban (Univerza v Ljubljani), Roberto Toniatti (Univerza v Trentu) in Jan Wouters (Katoliška univerza v Luevenu).
Kot osrednji govornik na dogodku je spregovoril tudi zaslužni profesor nekdanji dekan Pravne fakultete in izredni član SAZU Janez Kranjc, ki je prisotne nagovoril s premislekom o vlogi prava v obdobjih družbenih pretresov. »Raznolikost tem, ki jih pokriva knjiga, kaže na to, da je pravo danes še vedno soočeno z izzivi in da so številni koncepti, ki smo jih še pred kratkim jemali za samoumevne, čedalje bolj nejasni in negotovi,« je poudaril prof. Kranjc in spomnil: »Pitamic si je prizadeval definirati vladavino prava v času pretresov in opozoril, da je ta bistvena za zagotavljanje formalne kontinuitete pravnega reda, kar je bistveno za miren razvoj nacije.«
V razpravi ob predstavitvi knjige so poleg njenih urednikov in nekaterih avtorjev sodelovali še Nicola Padfield , Maria João Antunes, Elaine Fahey in Jože Straus, ki so s svojimi razmišljanji poglobili razumevanje povezav med pravom in družbenimi spremembami.
Dogodek ni le omogočil vpogleda v bogato znanstveno razpravo, temveč je tudi utrdil mednarodni ugled Pravne fakultete Univerze v Ljubljani. V prihodnjih dneh bo knjiga po zaslugi sourednika Josepha H. H. Weilerja in njegovega Jean Monnet Centra prosto dostopna v elektronski obliki, kar bo širšemu krogu bralcev omogočilo lažji dostop do njenih bogatih vsebinskih razprav.
S srečanjem, ki je združilo vodilne pravne strokovnjake, Univerza v Ljubljani nadaljuje svojo tradicijo kot stičišče pomembnih akademskih razprav in refleksij, ki prispevajo k širšemu razumevanju pravnih in družbenih vprašanj današnjega časa.
Več o knjigi na: https://www.routledge.com/9781032350035
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki