V okviru konceptualne zasnove načela R2P je za preprečevanje štirih najhujših grozodejstev (genocida, vojnih hudodelstev, hudodelstev zoper človečnost in etničnega čiščenja) primarno odgovorna vsaka država (prvi steber R2P). Če države svoje odgovornosti ne zmorejo uresničiti same, imajo odgovornost zaprositi za pomoč mednarodno skupnost, ki ima odgovornost tako pomoč ponuditi (drugi steber R2P). Kadar pa gre za grozodjestva, ki jih načrtno izvajajo državne oblasti same, pa ima mednarodna skupnost odgovornost sprejeti pravočasne in učinkovite prisilne ukrepe za zaščito ogroženega prebivalstva (tretji steber R2P), ki vključujejo neoborožene prisilne ukrepe (na primer sankcije) in tudi – vendar le kot skrajnje sredstvo (ultima ratio) – oboroženo silo prek Varnostnega sveta OZN.
V teoriji in praksi je predmet kritičnih razprav zlasti tretji steber R2P, predvsem zaradi pogoste nezmožnosti Varnostnega sveta OZN, ohromljenega zaradi uporabe veta stalnih članic, sprejeti pravočasne in odločne ukrepe za zaščito prebivalstva. Kljub temu pa je vsaj enako pozornost treba nameniti odgovornosti pravočasnega preprečevanja grozodejstev, torej učinkoviti prevenciji.
Posebej pomembno vlogo pri tem imajo tudi izobraževalne institucije na vseh stopnjah izobraževanja, vključno z univerzami. Na pravni fakulteti Univerze v Ljubljani je bila leta 2013 izvedena prva v nizu bienalnih mednarodnih interdisciplinarnih znanstvenih konferenc o Odgovornosti zaščititi v teoriji in praksi (Responsibility to Protect in Theory and Practice), deset let pozneje, 11. in 12. maja 2023, pa pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar že šesta, doslej največja tovrstna konferenca.3 Niz konferenc R2P v razpravi združuje teoretike, raziskovalce in praktike različnih področij, pomembnih za uresničevanje R2P, z vseh koncev sveta.4
Niz mednarodnih konferenc sta zasnovali in jih organizirata prof. dr. Vasilka Sancin kot predsednica konference in doc. dr. Maša Kovič Dine kot konferenčna koordinatorica, obe članici Katedre za mednarodno pravo Pravne fakultete Univerze v Ljubljani.
Poleg pomembnih razprav, ki razlagajo vsebino načela R2P in odstirajo številne možnosti njegove uporabe v praksi, take aktivnosti pomembno pripomorejo k umeščanju Slovenije med vodilne podpornice zaščite prebivalstva pred genocidom, vojnimi hudodelstvi, hudodelstvi zoper človečnost in etničnim čiščenjem.
Prva znanstvena monografija o R2P v slovenskem jeziku5 je izšla že leta 2010,6 predgovor k njej pa je napisal prvi posebni svetovalec generalnega sekretarja OZN za R2P Edward C. Luck, ki je med drugim pohvalil celovitost dela in izrazil željo, da bi temu zgledu sledili tudi drugje po svetu. Leta 2011 je bila avtorica tega prispevka povabljena, da načelo R2P predstavi članom Evropskega parlamenta v Bruslju,7 prav tako pa je o tej tematiki predavala po številnih univerzah in mednarodnih konferencah po vsem svetu.8 V okviru niza konferenc R2P so izšla tudi v svetu odmevna monografska dela v angleščini.9
Letošnja konferenca R2P, ki je potekala pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar, je obravnavala številne izzive pri uresničevanju načela R2P, med drugim pa je opozorila tudi na priložnosti in nevarnosti, ki jih pri delovanju skladno z načelom R2P prinaša umetna inteligenca.10 Naslednja konferenca v nizu bo potekala maja 2025, obeležila pa bo 20. letnico od sprejema načela R2P, zato so se priprave na ta pomembni dogodek že začele.
Članstvo Slovenije v Ekonomskem in socialnem svetu OZN v letih 2023/2024 je morda priložnost za premislek, kako lahko Slovenija agendo R2P poveže s pomočjo pri uresničevanju razvojnih politik držav v razvoju, da bi se zmanjšale nevarnosti za razvoj dejavnikov, ki lahko vodijo v grozodejstva R2P. Članstvo v Varnostnem svetu OZN v letih 2024/205 pa bi nedvomno lahko ponudilo številne priložnosti za uresničevanje odgovornosti zaščititi tudi v poglavitnem organu OZN, ki je primarno odgovoren za ohranjanje mednarodnega miru in varnosti.11 Praksa uresničevanja R2P tako zahteva stalen angažma, teorija pa lahko pomembno prispeva h konceptualnemu razvoju, opozarjanju na priložnosti in obsodbi poskusov političnih manipulacij ali celo zlorab načela R2P za opravičevanje nezakonitih intervencij ali celo agresij.
Opombe:
1 Pri pisanju relevantnih odstavkov (139) Sklepnega dokumenta vrh OZN je imela pomembno vlogo tudi Slovenija. Glej Sklepni dokument (resolucija Generalne skupščine OZN, št. A/RES/60/1).
2 Prikaz situacij, v katerih je ogroženo prebivalstvo v kontekstu R2P, redno pripravlja tudi Globalni center za R2P na svoji spletni strani:
3 Posebna zahvala vsem podpornikom konference, ki so navedeni na spletni konferenčni strani
4 O prejšnjih uspešnih izvedbah tudi na primer v Vasilka Sancin: Odgovornost zaščititi v teoriji in praksi, v: Pravna praksa, 32 (2013) 15, str. 29.
5 Vasilka Sancin (ur.), Maja Bavdek, Mark Jo Moggi, Nenad Mrdaković, Nastasja Suhadolnik, Katarina Škrbec in Nina Zupan: Lokalni zločinci – univerzalni zločini: Odgovornost zaščititi. GV Založba, Ljubljana 2010.
6 O R2P so izpod peresa predsednice konference izšli tudi znanstveni članki in prispevki, kot so na primer Vasilka Sancin: Izzivi OZN pri uveljavljanju odgovornosti zaščititi, v: Teorija in praksa, 53 (2016) 1, str. 118–134 in 261; Vasilka Sancin: Odgovornost zaščititi in njeno globalno, regionalno in državno uveljavljanje, v: Andraž Zidar, Sanja Štiglic in Ana Polak Petrič (ur.): Slovenske misli o mednarodnih odnosih in pravu: prispevki ob 80-letnici dr. Ernesta Petriča. Fakulteta za družbene vede, Založba FDV, Ministrstvo za zunanje zadeve Republike Slovenije, Ljubljana 2016, str. 373–397; Vasilka Sancin: The responsibility to protect: A multidimensional global and universal concept, v: Pravni zbornik, št. 3-4/2010, str. 211–230; Vasilka Sancin: Translating R2P‘s theory into practice, v: Vasilka Sancin (ur.): Responsibility to protect: Lessons learned and the way forward. Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Ljubljana 2019, str. 23–31.
7 Vasilka Sancin: Briefing Paper on “Responsibility to protect”, maj 2011;
8 Na primer Vasilka Sancin: Challenges in operationalizing Responsibility to Protect: predavanje na Sungkyunkwan University Law School, Seul, 24. maja 2016; Vasilka Sancin: The operationalization of responsibility to protect and state obligations towards refugees: predavanje na East China University of Political Science and Law, Šanghaj, 2. junija 2016; Vasilka Sancin: Responsibility to protect: predavanje na School of Law of the Federal University of Minas Gerais, Belo Horizonte, 20. oktobra 2016; Vasilka Sancin in Manfred Nowak: Responsibility to protect (R2P) – Peace enforcement, humanitarian intervention & UN case studies (Bosnia and Hercegovina, Ruanda, Kuwait-Iraq, Sudan, Libya, Iraq, Syria): predavanje na Straniak Academy for Democracy and Human Rights, Ulcinj, 7. septembra 2016; Vasilka Sancin: Role of international intergovernmental organzations in operationalizing Responsibility to Protect: predavanje na Pravni fakulteti na Universidad Carlos III de Madrid, 2.–5. maja 2016; Vasilka Sancin: Assessment of normative contents of responsibility to protect and its practical implications after its first decade: prispevek na mednarodni konferenci »Human rights and security – justifying exceptions«, Palermo, 15.–20. junija 2015; Vasilka Sancin: The normative concept of responsibility to protect in the Northern Iraq and Syria crisis: predavanje v organizaciji Austrian Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Dunaj, 15. oktobra 2014; Vasilka Sancin: Challenges before responsibility to protect in its first decade: predavanje na University of Iceland, Faculty of law, Reykjavik, 3. septembra 2014; Vasilka Sancin: Responsibility to protect in theory and practice: predavanje na Pravni fakulteti Univerze v Augsburgu, 30. junija 2013; Vasilka Sancin: Syrian crisis and the responsibility to protect: predavanje na »Bilim ve Sanat Vakfi« (Foundation for Sciences and Arts), Istanbul, 19. septembra 2012.
9 Vasilka Sancin (ur.): Responsibility to protect in theory and practice: papers presented at the Responsibility to Protect in Theory and Practice Conference Ljubljana. GV Založba, Ljubljana 2013; Vasilka Sancin (ur.): Responsibility to protect: where do we stand ten years after? Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Ljubljana 2015; Vasilka Sancin (ur.): Are we “manifestly failing” R2P? Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Ljubljana 2017; Vasilka Sancin (ur.): Responsibility to protect: Lessons learned and the way forward. Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Ljubljana 2019; Vasilka Sancin in Maša Kovič Dine (ur.): The limits of responsibility to protect. Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Ljubljana 2023.
10 Pod vodstvom avtorice tega prispevka na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani poteka tudi temeljni raziskovalni projekt z naslovom Razvoj in uporaba umetne inteligence v luči negativnih in pozitivnih obveznosti države zagotavljati pravico do življenja (J5-3107), ki ga sofinancira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije. Več o tem na
11 Prvi odstavek 24. člena Ustanovne listine OZN, Uradni list RS, št. 1/14.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki