Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Višjih sodišč

VSL Sodba I Cp 162/2019 - opustitev potrebne pomoči - dedna nevrednost - razdedinjenje - življenjski stroški - kritje osnovnih življenjskih potreb - dejanski stroški zastopa...

SODIŠČE
Višje sodišče v Ljubljani
ODDELEK (*)
Civilni oddelek
DATUM ODLOČBE (*)
22.5.2019
OPRAVILNA ŠTEVILKA
VSL Sodba I Cp 162/2019
INTERNA OZNAKA (*)
VSL00024321
SENAT, SODNIK
Alenka Kobal Velkavrh (preds.), Dušan Barič (poroč.), Blanka Javorac Završek
INSTITUT VSRS
opustitev potrebne pomoči - dedna nevrednost - razdedinjenje - življenjski stroški - kritje osnovnih življenjskih potreb - dejanski stroški zastopanja - brezplačna pravna pomoč
PODROČJE VSRS
DEDNO PRAVO - ODVETNIŠTVO
IZREK
I. Pritožbi se delno ugodi in se III. točka sodbe sodišča prve stopnje spremeni tako, da se glasi:

"Tožeča stranka je dolžna povrniti toženi stranki pravdne stroške v znesku 1.257,79 EUR v roku 15 dni, v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi od poteka izpolnitvenega roka do plačila.

Tožeča stranka je dolžna povrniti pravdne stroške tožene stranke v znesku 1.497,96 EUR v roku 15 dni v korist proračuna Republike Slovenije in sicer na transakcijski račun Okrožnega sodišča v Kranju št. SI56 01100 6000021266, s sklicem ... (koda namena: GOVT, namen: plačilo po odločbi Bpp št. .../2017), v primeru zamude z zakonskimi zamudnimi obrestmi od poteka izpolnitvenega roka do plačila".

II. V ostalem se pritožba zavrne ter se v izpodbijanem in nespremenjenem delu potrdi sodba sodišča prve stopnje.

III. Pravdni stranki krijeta svoje stroške pritožbenega postopka.
JEDRO
Redni stroški za kritje življenjskih potreb potomca (tudi po prenehanju zakonske obveznosti preživljanja), ki jih je kril zapustnik, se dediču po navedeni zakonski določbi ne vračunajo v dedni delež. Te stroške (in le v presežku) bi bilo mogoče upoštevati kot darilo samo v primeru, če bi ti izdatki presegali obseg realnih življenjskih potreb dediča.

Določbe 4. točke 126. člena ZD o dedni nevrednosti je treba razlagati restriktivno. Kot je pravilno pojasnilo že prvo sodišče, gre za ta razlog dedne nevrednosti le tedaj, ko pride zaradi opustitve potrebne pomoči do hudih posledic na življenju in zdravju zapustnika. Iz ugotovljenih dejstev sicer izhaja, da se je toženec daljše obdobje neprimerno obnašal do zapustnika (razne oblike nasilja in žalitev), vendar pa bi lahko to predstavljalo "samo" katerega od vzrokov za razdedinjenje iz 42. člena ZD, ne pa zakonskih znakov dedne nevrednosti iz 4. točke 126. člena ZD.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window