AMBULANTNO ZDRAVLJENJE
Obiskovala je zobno ambulanto zaradi zdravljenja poškodovanih sprednjh zob; številni kontrolni pregledi.
OPRAVILNA ŠTEVILKA
II Ips 387/2003
INTERNA OZNAKA DOKUMENT
VS001278
FISCHER
srednje hudi primeri
HOSPITALIZACIJA
17 dni; operativna oskrba preloma koželjnice; šivali so ji raztrganine.
NEVŠČEČNOSTI MED ZDRAVLJENJEM
Mavec 4 tedne; imobilizirali so ji čeljusti s kambami za 4 tedne, večkrat prevezovali rane na rokah in obrazu; 4 mesece in dva tedna je bila v bolniškem staležu.
OPOMBA
II Ips 387/2003. Revizija tožeče stranke je bila zavrnjena.
OŠKODOVANEC
spol: ženska, starostna skupina: od 25 do 30 let, Medicinska sestra.
POŠKODBA
Poškodba glave s kompliciranim prelomom čelnice, udarnino možgan v levem čelnem režnju in s krvavitvijo v levo sprednjo lobanjsko kotanjo; prelom zgornje leve čeljusti in nosnih kosti; komplicirani prelom leve koželjnice, prelom druge dlančnice in prvega členka levega kazalca, raztrganine na čelu, levi zgornji ustnici, levi strani obraza; poškodba vohalnega živca in poškodbe sprednjih zgornjih in spodnjih zob.
REHABILITACIJA
40 fizioterapij.
SKAŽENOST
600000 SIT Več vidnih brazgotin na obrazu.
SKUPINA
poškodbe glave in možganov in njihove posledice - poškodbe zob in čeljusti in njihove posledice - poškodbe rok in ramenskega obroča in njihove posledice
STRAH
350000 SIT Hud primarni strah 3 dni, sekundarni strah za izid zdravljenja (tudi zaskrbljenost, kakšna bo po končanem zdravljenju preostala delovna sposobnost) pa 3 mesece.
TELESNE BOLEČINE
900000 SIT Hude 10 dni, srednje hude 15 dni, lahke 21 dni, občasne lahke, do katerih prihaja še sedaj v obliki glavobolov v stresnih situacijah in ob vremenskih spremembah, ob obremenitvah pa čuti telesne bolčeine tudi v levem zapestju.
INSTITUT VSRS
telesne bolečine - strah - skaženost - zmanjšanje življenjske aktivnosti
PODROČJE VSRS
višina odškodnine za nepremoženjsko škodo
ZMANJŠANA ŽIVLJENSKA AKTIVNOST
2500000 SIT Poškodba glave je zapustila lažji postkomocionalni sindrom, ki se pri tožnici kaže v večji razburljivosti in hitrejšem padcu koncentracije. Ostale poškodbe so zapustile omejeno gibljivost levega zapestja, obeh kazalcev in levega sredinca, vendar vse lažje stopnje. Slabo in težje žveči ter je zato omejena pri uživanju trde hrane. Poškodba vohalnega živca je povzročila izgubo voha. V vsa gospodinjska dela in dela na vrtu, pa tudi v vsa dela v službi mora vlagati več energije in truda za dosego enakega rezultata. Še naprej opravlja delo medicinske sestre, vendar so jo premestili na oddelek s pokretnimi bolniki, ker nepokretnih ne more več dvigovati.